Jesteś tutaj: HomeBydgoszczŻołnierz Armii Czerwonej co reprezentował Bydgoszcz w Sejmie

Żołnierz Armii Czerwonej co reprezentował Bydgoszcz w Sejmie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 26 sierpień 2015 13:30

Pochodzący z rodzinny polskich Tatarów Bronisław Półturzycki w I kadencji Sejmu PRL (1952-1956) reprezentował okręg bydgoski. Jako zasłużony żołnierz Armii Czerwonej został pochowany na Cmentarzu Nowodziewiczym w Moskwie. Jego życiorys nie jest nam w pełni znany, niewykluczone jest zatem, że w wojnie polsko-bolszewickiej walczył przeciwko Polsce.

Wiemy, że Bronisław Półturzycki pochodził z Nieświeżu – teren dzisiejszej Białorusi. Do Armii Czerwonej wstąpił jako ochotnik w 1918 roku i w rosyjskiej wojnie domowej walczył po stronie bolszewików. Wiemy, że 1919 roku Półturzycki walczył na froncie wojny domowej przeciwko gen. Antonowi Denikinowi. Nie mamy informacji, czy uczestniczył także w walkach na froncie przeciwko Polsce. Przez kolejne lata mieszkał w Rosji sowieckiej. W 1943 roku jako żołnierz Armii Czerwonej został ciężko ranny pod Achtyrką.

 

Później otrzymał zadanie formowania Ludowego Wojska Polskiego, które podległe było Moskwie i Armii Czerwonej. Dzięki ustaleniom z konferencji pokojowej w Jałcie Polska znalazła się w strefie wpływów politycznych Józefa Stalina. Półturzycki był jednym z pierwszych dowódców tworzonego przez sowietów w Pomorskiego Okręgu Wojskowego.

 

W odbywających się 26 października 1952 roku wyborach parlamentarnych Bronisław Półturzycki uzyskał mandat posła I kadencji z okręgu nr 7 obejmującego Bydgoszcz oraz powiaty: bydgoski, chojnicki, sępoleński, tucholski i wyrzyski. Wybory te wygrał Front Narodowy, czyli sojusz promoskiewskiej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego oraz Stronnictwa Demokratycznego. Należy podkreślić, że te wybory zostały jednak sfałszowane, za co odpowiada grupa Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego pod kierownictwem płk. Anatola Fejgina i płk. Michała Taboryskiego. Kulisy tych wyborów przedstawił zagranicznej opinii publicznej Józef Światło, zastępca płk. Fejgina, który uciekł do Europy Zachodniej.

 

Ostatnie lata swojego życia Półturzycki spędził w Moskwie. Zmarł w 1969 roku i spoczął na moskiewskiej ziemi.

 

Od najbliższego weekendu na portalu PopieramBydgoszcz.pl rozpocznie się cykl publikacji poświęcony bydgoskiemu parlamentaryzmowi w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W poprzednich miesiącach udało się opracować okres II Rzeczypospolitej od 1919 roku do 1939 roku, o którym mogą Państwo przeczytać w ,,Parlamentarium” na PopieramBydgoszcz.pl

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu