Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCBA dostanie pieniądze na siedzibę w Bydgoszczy

CBA dostanie pieniądze na siedzibę w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 15 grudzień 2014 13:13

Na wniosek posłów Platformy Obywatelskiej w projekcie budżetu państwa na rok 2015 znajdzie się ponad 3 mln zł na otwarcie delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Bydgoszczy. W ciągu najbliższych miesięcy zatrudnionych ma zostać w naszym mieście około 30 funkcjonariuszy.

- Cieszę się, że kwestia otwarcia delegatury CBA budzi w Bydgoszczy tyle pozytywnych emocji – wyjaśnił na briefingu prasowym szef CBA Paweł Wojtunik.

 

Przyznał on, że będzie to jedyny nowy oddział CBA otwierany w najbliższym czasie, gdyż państwa nie stać póki co na kolejne delegatury. Goszczącemu w Bydgoszczy Wojtunikowi towarzyszyła Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska oraz członek komisji ds. służb specjalnych Paweł Olszewski, którzy zabiegali o lokalizację delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego nad Brdą.

 

Nie wiadomo jednak póki co, gdzie bydgoska delegatura będzie się mieścić. CBA jest co prawda właścicielem obiektu przy ulicy Chodkiewicza, jego stan jest jednak na tyle zdegradowany, że remont będzie czasochłonny. Jednym z tematów spotkania ministra Wojtunika z prezydentem Rafałem Bruskim było przedstawienie innych możliwości lokalowych, aby delegatura pracę mogła rozpocząć jak najszybciej.

- To dobra wiadomość dla uczciwych ludzi i zła dla tych, którzy nie żyją do końca uczciwie – podkreślał prezydent Bruski.

 

 

Istnieje duża szansa, że bydgoska delegatura CBA pracę rozpocznie w II połowie 2015 roku. Jej głównym terenem działania będzie województwo kujawsko-pomorskiego. Do tej pory czynności operacyjne w naszym regionie wykonywali funkcjonariusze z Gdańska, co zdaniem szefa tej służby nie jest zbyt ekonomiczne.

 

Minister Teresa Piotrowska poinformowała też, że działalność CBA to nie tylko praca typowo operacyjna, ale także prewencyjna poprzez edukowanie społeczeństwa na temat tego, jakie zachowania są łamaniem prawa.

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu