Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW ratuszu szykuje się ciekawy podział kompetencji

W ratuszu szykuje się ciekawy podział kompetencji

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 09 grudzień 2014 15:21

Prezydent Rafał Bruski w piątek oficjalnie rozpoczął II kadencję, nazwisk swoich zastępców jeszcze oficjalnie nie przedstawił, choć nieoficjalnie pojawia się wielu kandydatów. Istnieje duża szansa na to, że ktoś z SLD będzie odpowiadał za nadzór nad spółkami komunalnymi.

Niemal pewne jest, że na fotelach zastępców prezydenta zasiądą – Anna Mackiewicz i Mirosław Kozlowicz reprezentujący SLD. W przypadku nominacji PO i prezydenta Bruskiego pojawia się kilka nazwisk, począwszy od jego obecnych zastępców – Elżbiety Rusielewicz i Łukasza Niedźwieckiego, po takie nazwiska jak Kurator Oświaty Iwona Waszkiewicz i Maciej Grześkowiak. Te dwie ostatnie kandydatury wydają się najmniej prawdopodobne.

 

Pewne jest prawie na sto procent, że posady zastępcy prezydenta nie utrzyma Grażyna Ciemniak, które obejmie mandat poselski na ostatni rok kadencji parlamentarnej.

 

Kogel-mogel

Nominacje na zastępców Rafała Bruskiego oparte będą w dużej mierze o ustalenia koalicyjne, choć patrząc na te nazwiska można mieć obawy, czy kompetencjami się będą prezydenci uzupełniać. Bo dla przykładu w ostatnich miesiącach Elżbieta Rusielewicz odpowiadał za edukację i kulturę, czyli działkę także najbliższą Annie Mackiewicz. Z kolei Mirosław Kozłowicz jako dyrektor ZDMiKP bezpośrednio podlegał Łukaszowi Niedźwieckiemu.

 

Nie wykluczona jest zatem sytuacja, gdy to działacz SLD będzie nadzorował funkcjonowanie Miejskich Wodociągów i Kanalizacji, których prezes Stanisław Drzewiecki był dość ostro krytykowany przez bydgoską lewicę. Niektórzy działacze chcieli wprost jego dymisji, tylko czy to uczynią mając odpowiednie kompetencje?

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu