Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMostowa prawie jak za dawnych czasów

Mostowa prawie jak za dawnych czasów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 04 grudzień 2014 13:36

Od kilku dni ulica Mostowa jest już przejezdna, co prawda trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe, ale już dzisiaj możemy cieszyć oko nowymi balustradami. Wkrótce zamontowane zostaną także stylowe latarnie. Z ulicy Focha w kierunku Starego Rynku zmierzać będziemy zatem w stylu międzywojennym.

Dzisiejszy most Jerzego Sulimy kamińskiego odbudowany został w 1961 roku. Kilka miesięcy temu rozpoczęto rewitalizację centrum Bydgoszczy i zdecydowano się wrócić do stylu z lat 1902-1945. Co prawda konstrukcja mostu jest zupełnie inna niż na początku XX wieku, lecz staranno się przywrócić dawny styl w oparciu o archiwalne fotografię.

 

 

Most ten został w 1945 roku zniszczony przez wycofujących się z Bydgoszczy Niemców, gdy wkraczała Armia Czerwona. Ostatnim polskim jego patronem był Roman Dmowski.

 

 

Na moście znajdziemy kilkumetrowy fragment torowiska tramwajowego, o które zabiegało Stowarzyszenie na rzecz rozwoju komunikacji publicznej. Mają one przypominać, że do 1973 roku tym mostem przebiegała linia tramwajowa w kierunku Starego Rynku.

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu