Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTeatr Miejski i Łuczniczka

Teatr Miejski i Łuczniczka

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 07 listopad 2012 17:51

Gdy pojawia się dyskusja na temat przeniesienia pomnika bydgoskiej Łuczniczki na Plac Teatralny, usłyszeć można także odwołania do Teatru Miejskiego, przed którym w przeszłości stała Łuczniczka.

 

Teatr Miejski wybudowano w 1896 roku w myśl królewskiego radcy Heinricha Christiana Seelinga (Bydgoszcz była wtedy pod zaborem pruskim). Pierwsze przedstawienie obejrzał 3 października 1896 roku sam cesarz Niemiec Wilhelm II. Kilka lat później podobny obiekt wybudowano w Berlinie. Przez wiele lat Teatr Miejski był najważniejszą instytucją kulturalną w Bydgoszczy, odbywały się w nim też ważne uroczystości.

 

W czasie wyzwalania Bydgoszczy przez Armię Czerwoną doszło wewnątrz teatru do ogromnego pożaru. Na temat jego przyczyn pojawiło się wiele teorii.  

 

Zdaniem przeciwników przenoszenia Łuczniczki, brak teatru sprawia, że Plac Teatralny nie ma  bez Teatru Miejskiego uroku, który ma obecnie Park Kochanowskiego.

 

W roku 2011 z inicjatywą rekonstrukcji Teatru Miejskiego wyszedł były prezydent Bydgoszczy Henryk Sapalski, który spotkał się w tej sprawie z marszałkiem Piotrem Całbeckim, który miał zadeklarować wstępną chęć wsparcia inwestycji finansowo. Po uchwaleniu w grudniu 2011 roku Planu Zagospodarowania Przestrzennego przez Radę Miasta Bydgoszczy, władze wojewódzkie wycofały się z tych deklaracji twierdząc, ze przyjęty Plan nie przewiduje powstania teatru. Niedawno wojewoda Ewa Mes przychyliła się jednak do skargi radnych PiS i wystąpiła do Sądu Administracyjnego o unieważnienie uchwały. Oznacza to, że Plan Zagospodarowania będzie trzeba przyjąć najprawdopodobniej jeszcze raz, co otwiera furtkę do ewentualnej odbudowy Teatru Miejskiego.

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu