Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPolska i Węgry jak dwa dęby

Polska i Węgry jak dwa dęby

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 25 marzec 2014 22:08

Dwa dęby symbolizujące przyjaźń Polaków i Węgrów od dwóch lat rosną w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. We wtorek w czasie bydgoskich obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zebrali się w tym miejscu przedstawiciele obu narodów.

 

Decyzją polskiego i węgierskiego parlamentu dzień 23 marca jest obchodzone jako święto poświecone pamięci tych bliskich sobie nacji. Na uroczystości do Ogrodu Botanicznego UKW przybyli m.in. - Gáspár Keresztes z Instytutu im. Balassiego – Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz dr János Tischlera – dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Gościł ich Konsul Honorowy Węgier w Bydgoszczy Marek Pietrzak oraz dyrektor konsulatu Eryk Bazylczak, uczestnik powstania w Budapeszcie w 1956, gdzie przebywał wówczas na studiach, pierwszy prezes Stowarzyszenia Metropolia Bydgoska. Miasto reprezentował zastępca prezydenta Jan Szopiński.

 

 

Po krótkiej uroczystości pod dębami w nowej bibliotece UKW Gáspár Keresztes i dr János Tischlera wygłosili wykłady poświecone historii ich kraju.

 


 

Przyjaźń polsko-węgierska trwa od wielu wieków. Oba narody mieli wspólnych władców, a nawet bohaterów narodowych. Także mimo, iż oba kraje w czasie II wojny światowej znalazły się po przeciwnych stronach barykady, oba narody udzielały sobie wsparcia. Należy także podkreślić, że w czasie brutalnie stłumionego przez sowietów powstania na Węgrzech, dużego wsparcia bratniemu narodowi udzielili bydgoszczanie, wysyłając dary oraz oddając krew.

 

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu