Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW sejmiku Bydgoszcz będzie mieć najsilniejszą reprezentację w komisji od kultury i dziedzictwa narodowego

W sejmiku Bydgoszcz będzie mieć najsilniejszą reprezentację w komisji od kultury i dziedzictwa narodowego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 13 maj 2024 06:06

Na zakończonej w miniony czwartek pierwszej sesji Sejmiku Województwa radni wybrali skład komisji merytorycznych oraz dokonali wyboru prezydiów. Pozwala to nam ostatecznie podsumować jak wygląda pozycja bydgoskich radnych wojewódzkich i układ sił w nowym Sejmiku Województwa.

Najważniejszą komisją jest Komisja Rewizyjna, w niej zasiądzie radny Łukasz Krupa. Przewodniczącym tej komisji jest radny Wojciech Jaranowski z Włocławka z PiS-u, zresztą jedyny przedstawiciel tej formacji w Komisji Rewizyjnej. Wygląda to nietypowo, że opozycja ma tylko jednego przedstawiciela, ale tak radni wybrali. Jaranowski musiał być przewodniczącym, bowiem ustawa wymaga, aby tej komisji przewodniczył przedstawiciel opozycji.

 

Najsilniejszą reprezentację Bydgoszcz ma w Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego – jej przewodniczącym został radny Jarosław Wenderlich z PiS, a wiceprzewodiczącym Łukasz Krupa z KO. Mamy zatem w pełni bydgoskie prezydium komisji.

 

Dość istotną komisją jest jak pokazały poprzednie kadencje Komisja Polityki Regionalnej, Rozwoju Województwa i Infrastruktury – na jej czele nadal będzie stał radny Tadeusz Pogoda z KO, ale wiceszefem został radny Radosław Kempiński PiS spod Bydgoszczy (z gminy Sicienko). W tej komisji zasiada też bydgoska radna Anna Niewiadomska KO.

 

W prezydiach komisji Bydgoszcz ma jeszcze reprezentację w Komisji Współpracy Międzynarodowej i Promocji Województwa – jej wiceprzewodniczącym został radny Marek Gralik PiS z Bydgoszczy oraz w Komisji Edukacji i Nauki, której wiceprzewodniczącą będzie Anna Niewiadomska.

 

Szefem opozycyjnego klubu PiS został wybrany Radosław Kempiński z Sicienka.

 

Podsumowując:

Bydgoszcz w nowym Sejmiku Województwa ma funkcję wicemarszałka województwa sprawowaną przez Zbigniewa Ostrowskiego, jest już natomiast nieobecna w prezydium sejmikowym. Jeżeli chodzi o komisję to – mamy jednego przewodniczącego Jarosława Wenderlicha w komisji kultury oraz czterech wiceprzewodniczących komisji.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Szkoły nie przygotowują uczniów na wejście w dorosłość. Oceny wciąż ważniejsze od kompetencji przyszłości i kreatywności

  Około 40 proc. uczniów, zarówno szkół podstawowych, jak i średnich, uważa, że popełnienie błędu oznacza, że nie są mądrzy – wynika z raportu „Mogę wszystko. Co na to współcześni uczniowie?” Fundacji Teach for Poland. Obawa przed byciem tak odbieranym powoduje także, że wielu z nich nie zadaje pytań, kiedy czegoś nie wiedzą. – W konsekwencji za kilkanaście lat będziemy społeczeństwem, które będzie się bało innowacji i zmian – ocenia Katarzyna Nabrdalik, prezeska Fundacji Teach for Poland. Wielu uczniów regularnie stawia sobie cele i do nich dąży, ale często kojarzą się one z ocenami. To wyniki w nauce, a nie rozwój umiejętności, są traktowane jako wyznacznik sukcesu.

 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

Wiadomości z regionu