Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUprawomocnił się wyrok z którego wynika, że niedziałający biletomat to problem przewoźnika a nie pasażera

Uprawomocnił się wyrok z którego wynika, że niedziałający biletomat to problem przewoźnika a nie pasażera

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 17 kwiecień 2024 11:44

Awarie biletomatów w bydgoskiej komunikacji miejskiej zdarzają się może i sporadycznie, ale zawsze wchodząc do autobusu lub tramwaju jest ryzyko, że spotkamy się z tym problemem. Stanowisko ZDMiKP w tej sprawie jest dość jasne – niedziałający biletomat nie zwalnia z obowiązku posiadania biletu. Ostatnio uprawomocnił się wyrok krakowskiego sądu, który wskazuje, że jest zupełnie inaczej.

Sprawa dotyczyła sytuacji w Warszawie, gdzie pasażerka próbowała kupić w biletomacie bilet, ale z powodu problemów technicznych transakcja nie doszła do skutku. Doszło do kontroli i kontrolerzy nałożyli na nią opłatę dodatkową, czyli potocznie nazywany ,,mandat”. Kobieta postanowiła nie płacić i sprawa trafiła do sądu. Warszawski ZTM utrzymywał, że pasażerka mogła mieć zainstalowaną aplikację na smartphone i tak kupić bilet.

 

Adwokat Joanna Składowska, która reprezentowała pasażerkę w sądzie ocenia, że z wyroku krakowskiego sądu wynika, że niedziałający biletomat to ryzyko jakie ponosi przewoźnik w ramach działalności gospodarczej. Czyli jeżeli biletomat nie działa, to przewoźnik traci wpływy. Sąd uznał też, że pasażer nie ma obowiązku posiadania smartphona lub konkretnych zainstalowanych na nim aplikacji, zatem odrzucił argumentację warszawskiego ZTM. Wyrok ten zapadł w styczniu 2023 roku, ale dopiero teraz w kwietniu 2024 roku się uprawomocnił.

 

Jest to najdalej idący wyrok w kierunku interesu pasażera, wcześniej orzekał sąd we Wrocławiu, który uznał, że nie ma podstaw do nakładania kary dodatkowej, ale pasażer musiał zapłacić kilka złotych za bilet jednorazowy. Krakowski sąd uznał, że w takim wypadku nie musi on posiadać nawet biletu jednorazowego.

 

Wyrok precedensowy, ale nie stanowiący precedensu dla Bydgoszczy

Czy to oznacza, że jeżeli w bydgoskiej komunikacji miejskiej nie będzie działał biletomat to nie musimy się obawiać kontroli? Nie do końca, bowiem prawomocny wyrok z Krakowa nie stanowi precedensu, zatem istnieje ryzyko, że kontrolerzy będą chcieli nas ukarać i wówczas będziemy musieli bronić swojej racji przed sądem, co może wiązać się kosztami adwokata, które mogą nam być zwrócone dopiero po wygranej sprawie.

 

Lepszym wyjściem byłoby, aby w myśl tych wyroków prezydent i radni zmienili regulamin przewozu, aby z niego wprost wynikało, że niedziałający biletomat nie jest problemem pasażera. Póki co ZDMiKP broni narracji, że niedziałający biletomat to głównie ryzyko pasażera.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu