Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBiałe Błota za Fundatorem, Lisi Ogon i Łochowo za Maison

Białe Błota za Fundatorem, Lisi Ogon i Łochowo za Maison

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 14 kwiecień 2024 16:05

Za tydzień w Białych Błotach przy urnach rozegra się decydujące starcie o tym kto zostanie wójtem. Jak przyjrzymy się wynikom pierwszej tury bliżej to zauważymy dość ciekawy rozkład głosów w poszczególnych obwodach, które pokazują, że preferencje poszczególnych części gminy Białe Błota są odmienne.

Urzędujący wójt Dariusz Fundator najsilniejszy wynik uzyskał w miejscowości centralnej Białych Błotach oraz w Murowańcu. Wygrywał z Magdaleną Maison także w Cielu, w Kruszynie Krajeńśkim, w Zielonce oraz Przyłękach. Z kolei Magdalena Maison wygrywała wyraźnie w Lisim Ogonie, Łochowie i Łochowicach oraz Trzcincu. W tym ostatnim obwodzie uzyskała ona w pierwszej turze prawie 45% głosów, gdy urzędujący wójt zaledwie 15%. Pokazuje to, że ocena urzędującego włodarza w różnych częściach gminy jest różna.

 

W Białych Błotach (miejscowości) poparcie dla Dariusza Fundatora oscyluje w przedziale od 42% do nawet 55,5% w jednym z obwodów – jak to porównamy z 15% w Trzcincu to pokazuje istotną anomalię w rozkładzie głosów. Wyniki Magdaleny Maison w Białych Błotach to przedział od 22,7% do 32,2%. W Lisim Ogonie Maison uzyskała 48,7% do 20,7% Fundatora. W Łochowie i Łochowicach wyniki Maison to przedział od 34,6% do 47,9%, natomiast wójta Fundatora od 20,7% do 29% - zatem nie był wstanie on przekroczyć 30%.

 

Murowaniec 54,5% dla Fundatora w stosunku do 27% Maison. Zielonka – 34,6% Fundatora do 25% Maison, Przyłęki 37,8% Fundatora do 24,8% Maison.

 

Kluczowe będą przepływy między elektoratami przegranych

Wynik pierwszej tury jest taki, że Fundator wygrał z wynikiem 38,5% do wymaganego do zostania wójtem 50% jest zatem jeszcze sporo. Maison uzyskała 30,6% - nie jest to zatem wielka strata. O tym kto zastanie wójtem zdecydują przepływy między elektoratami pozostałej trójki kandydatów, która nie dostała się do drugiej tury – do pozyskania jest od Wojciecha Baranowskiego, Ewy Orcholskiej i Marcina Rony ponad 30% głosów. Trudno przewidzieć komu uda się przekonać większość tych wyborców, tak samo ilu z nich w ogóle pójdzie na drugą turę.

 

Poprzednie wybory ciekawą lekcją

W 2018 roku w drugiej turze również mieliśmy starcie Maison – Fundator, wówczas można było nawet wskazać Magdalenę Maison jako faworytkę, bowiem w pierwszym głosowaniu uzyskała ona ponad 46% głosów – do 50% brakowało bardzo niewiele. Dariusz Fundator miał wtedy 36% - zatem jego strata do Maison była większa, niż obecnie strata Maison do Fundatora. Gra się toczyła o blisko 18% głosów Henryka Sykuta. Drugą turę w stosunku 54,9% do 45% wygrał Fundator.

 

Co ciekawe w pierwszej turze zagłosowało ponad 8,7 tys. wyborców, ale w drugiej już tylko 6,9 tys. Zatem sporo osób zostało w domu.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Szkoły nie przygotowują uczniów na wejście w dorosłość. Oceny wciąż ważniejsze od kompetencji przyszłości i kreatywności

  Około 40 proc. uczniów, zarówno szkół podstawowych, jak i średnich, uważa, że popełnienie błędu oznacza, że nie są mądrzy – wynika z raportu „Mogę wszystko. Co na to współcześni uczniowie?” Fundacji Teach for Poland. Obawa przed byciem tak odbieranym powoduje także, że wielu z nich nie zadaje pytań, kiedy czegoś nie wiedzą. – W konsekwencji za kilkanaście lat będziemy społeczeństwem, które będzie się bało innowacji i zmian – ocenia Katarzyna Nabrdalik, prezeska Fundacji Teach for Poland. Wielu uczniów regularnie stawia sobie cele i do nich dąży, ale często kojarzą się one z ocenami. To wyniki w nauce, a nie rozwój umiejętności, są traktowane jako wyznacznik sukcesu.

 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

Wiadomości z regionu