Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinister Błaszczak przez dwa tygodnie nie miał czasu na zapoznanie się z informacją, że pod Bydgoszczą spadła rakieta

Minister Błaszczak przez dwa tygodnie nie miał czasu na zapoznanie się z informacją, że pod Bydgoszczą spadła rakieta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 21 marzec 2024 14:55
Minister Błaszczak przez dwa tygodnie nie miał czasu na zapoznanie się z informacją, że pod Bydgoszczą spadła rakieta Fot: Żandarmeria wojskowa

Na przełomie kwietnia i maja ubiegłego roku wstrząsnęła lokalną opinią publiczną informacja o tym, że w Zamościu pod Bydgoszczą znaleziono rosyjski pocisk zdolny o przenoszenia ładunków jądrowych. Po jakimś czasie pojawiła się informacja, że kilka tygodni wcześniej zaginął obiekt, który wleciał w polską przestrzeń powietrzną. W czwartek informacje w tej sprawie przedstawił wiceminister Cezary Tomczyk, który wprost oskarżył poprzedniego ministra Mariusza Błaszczaka, że ten manipulował opinią publiczną.

 

W ramach pytania w sprawach bieżących wiceminister Cezary Tomczyk potwierdził, że znaleziona w Zamościu rakieta to pocisk, który zaginął 16 grudnia 2022 roku - Minister Błaszczak sugerował, że o tym fakcie nic nie wiedział i dopiero w kwietniu, kiedy ta rakieta została znaleziona przez przypadkową osobę, to wtedy o tym fakcie został poinformowany zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Andrzej Duda i pan premier Mateusz Morawiecki – przytaczał wypowiedzi poprzedniego ministra.

 

Wiceminister Tomczyk przedstawił sejmowi następujące informacje - 16 grudnia nad ranem minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak otrzymał informację z Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej o zagrożeniu rakietowym dla Polski. Rakieta została zaobserwowana 60 km od polskiej granicy, na wysokości miejscowości Chełm. Podwyższono stopień obrony przeciwlotniczej oraz przeciwrakietowej, poderwano amerykańskie myśliwce bojowe. Ponadto dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych telefonicznie poinformował ministra Błaszczaka o zbliżającej się do granicy rakiecie.

 

Z informacją o tym incydencie oraz o fakcie, że śledzono niezidentyfikowany obiekt latający, który zniknął pod Bydgoszczą, minister Błaszczak miał się zapoznać 2 stycznia 2023 roku - Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak 2 stycznia zapoznał się z meldunkiem w którym znalazła się informacja o śledzeniu 16 grudnia niezidentyfikowanego obiektu powietrznego przez około 20 minut w polskiej przestrzeni publicznej oraz zaniku sygnału w okolicy Bydgoszczy – mówił wiceminister Tomczyk, który wyraził zdziwienie, że minister Błaszczak dopiero po dwóch tygodniach zapoznał się z tymi informacjami, choć był w ich posiadaniu dużo wcześniej - Przez dwa tygodnie minister obrony narodowej będąc w posiadaniu tego dokumentu z nim się nie zapoznał.

 

Niezidentyfikowany obiekt latający miały śledzić polskie myśliwce Mig29, a po utracie sygnału zadysponowano patrol policji w celu znalezienia go. Wiceminister Tomczyk wyraził zdziwienie, że po tym, gdy nic nie znaleziono, nie zarządzono poszukiwań na większą skalę.

 

Wypowiedź wiceministra Tomczyka na portalu X skomentował były minister Mariusz Błaszczak - Nie zostałem poinformowany o żadnej rakiecie, ktora przekroczyła polską przestrzeń powietrzną. Jeśli Pan Tomczyk twierdzi, że było inaczej to niech wskaże cytat z meldunku z dnia 17 grudnia 2022 r. na który się powołuje, w którym rzekomo wskazane jest, że zostałem poinformowany o przekroczeniu przez rakietę lub jakikolwiek inny obiekt granicy Polski.

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

 • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

  Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

Wiadomości z regionu