Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWojewoda ograniczył dotacje organizacji, która w ramach pomocy dla Ukraińców kupowała buty do biegania za 749 zł

Wojewoda ograniczył dotacje organizacji, która w ramach pomocy dla Ukraińców kupowała buty do biegania za 749 zł

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 12 luty 2024 06:58

W listopadzie 2022 roku ujawniliśmy, że wśród wydatków fundacji Bezpieczny Świat w ramach pomocy dla uchodźców z Ukrainy znalazły się buty do biegania za 749 zł, faktura w drogiej toruńskiej restauracji i wiele innych elementów obuwia, które można uznać za luksusowe. Kontrowersje budziło też zlecanie usług firmie, której współwłaścicielką jest prezes fundacji. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz pomimo tych wydatków dalej przyznawał organizacji wysokie dotacje.

 

Do grudnia 2023 roku fundacja Bezpieczny Świat otrzymała z Urzędu Wojewódzkiego prawie 290 tys. zł. Na ten rok fundacja zawnioskowała o 80 tys. zł, wojewoda Michał Sztybel postanowił przyznać jedynie 7,5 tys. zł, czyli ponad 10 razy mniej. Mamy zatem znaczne ograniczenie wsparcia po zmianie wojewody.

 

Kontrowersyjne wydruki

Do listopada 2022 roku – czyli momentu, gdy pierwszy raz pisaliśmy o sprawie, Bezpieczny Świat otrzymało ok. 65 tys. zł, za tę kwotę kupiono wspomniane buty do biegania za 749 zł, ale około 30 tys. zł wydano na wydruki podręczników w firmie, której współwłaścicielką jest prezes fundacji. Nasza analiza wykazała, że ceny jednostkowe wydruku I i II tomu podręcznika pt. ,,Raz dwa trzy” były około dwukrotnie wyższe niż w ofercie sieci księgarni, która ma swoje sklepy także w Bydgoszczy. Budzi to kontrowersje natury etycznej nie tylko z tego powodu, iż gdyby zdecydowano się na przetarg to można by kupić znacznie większą ilość podręczników, ale też z tego powodu, że takie postępowanie przyniosło korzyść firmie prezes fundacji.

 

Audyt

W styczniu wojewoda Michał Sztybel zapowiedział dogłębny audyt w kwestii przyznawania dotacji tej fundacji w latach 2022-2023. Na razie jednak – jak poinformował nas Urząd Wojewódzki – nie ma żadnych ustaleń.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Pesa dostarczy przynajmniej jeden nowy pociąg dla województwa

  W środę Urząd Marszałkowski rozstrzygnął przetarg na dostawę nowych pociągów dla województwa kujawsko-pomorskiego. Wiemy, że pociąg typu ELF będzie kosztował prawie 47 mln zł. Nie wiemy natomiast ile dokładnie uda się kupić w najbliższych latach nowych pociągów.

 • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

  Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

Wiadomości z regionu