Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCoraz trudniej załapać się na tramwaj Konstalu w Bydgoszczy

Coraz trudniej załapać się na tramwaj Konstalu w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 04 luty 2024 00:30
Coraz trudniej załapać się na tramwaj Konstalu w Bydgoszczy Fot: Bartosz Bieliński

Tramwaje typu 805Na produkowano w Chorzowie do 1992 roku, jeszcze nie tak dawno dominowały one na bydgoskich ulicach. Wadą tych wysłużonych konstrukcji są schody, które są niezbyt korzystne dla osób z ograniczonymi możliwościami ruchu. Dlatego artykułowane było oczekiwanie wymiany ich na nowoczesne tramwaje niskopodłogowe. Był czas, gdy śmiano się, że miasto gdzie znajduje się siedziba PESA nie ma nowoczesnych tramwajów, dzisiaj mamy ten moment, gdy coraz trudniej załapać się na przejazd Konstalem, a będzie jeszcze trudniej.

 

Według informacji jakie podał w środę na sesji Rady Miasta Bydgoszczy wiceprezydent Mirosław Kozłowicz – około 70% tramwajów jakie jeżdżą po bydgoskich ulicach to nowoczesne, niskopodłogowe Pesa Swing. Kozłowicz dodał, że na dzisiaj są zawarte umowy z PESA na kolejne tramwaje co pozwoli całkowicie wyeliminować wysokopodłogowe Konstale. Umowy zakładają, że całkowita wymiana taboru na niskopodłogowy ma się zakończyć w przyszłym roku.

 

Zapewne przynajmniej jeden Konstal 105Na zostanie w Bydgoszczy i będziemy go widywać w ramach atrakcji turystycznych, będą to już jednak linie zabytkowe, a nie regularne.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Unia Europejska politycznie nie taka straszna. Spot profrekwencyjny

  9 czerwca odbędą się wybory europejskie, w których wybierzemy nowe władze Unii Europejskiej. W Polsce o zaletach obecności w UE mówi się głównie za sprawą funduszy na inwestycje, ale czy politycznie Unia też ma zalety? Wraz z Komitetem Obrony Demokracji przygotowaliśmy spot profrekwecyjny, który dotyka elementu politycznego funkcjonowania UE.

 • W rządzie trwają prace nad reformą finansowania samorządów i oddaniem im większej autonomi

  Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia reformy finansowania jednostek samorządu terytorialnego. Resort przekonuje, że po jej wprowadzeniu dochody samorządów będą wyższe i niezależne od decyzji podatkowych podejmowanych na szczeblu centralnym. Dochody JST mają być określane poprzez wskazanie procentowego udziału danej jednostki w dochodach podatkowych na jej terenie, nie tylko w przypadku PIT-u i CIT-u, ale też podatku zryczałtowanego. Ministerstwa do końca maja mają też dokonać przeglądu zadań zlecanych samorządom, co będzie służyć ich wystandaryzowaniu.

Wiadomości z regionu