Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRekordowa aukcja monety wybitej w Bydgoszczy. Sprzedana po minucie, a cena jest zawrotna

Rekordowa aukcja monety wybitej w Bydgoszczy. Sprzedana po minucie, a cena jest zawrotna

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 21 wrzesień 2023 18:48
Rekordowa aukcja monety wybitej w Bydgoszczy. Sprzedana po minucie, a cena jest zawrotna Fot: aukcjamonet.pl

W sobotę w Warszawie odbyła się aukcja królewskich 50 dukatów Zygmunta III Wazy, które w 1621 roku zostały wybite w Bydgoszczy. Jest to jedna z najrzadszych monet do zdobycia, zatem cena 2,7 mln zł nie robi aż tak wielkiego wrażenia.

Co jest sensacyjne w tej sprawie to fakt, że cała aukcja trwała zaledwie około minuty – cena wywoławcza wyniosła 2 mln zł, moneta została sprzedana za 2,7 mln zł.

 

W życiu każdego z nas - szczególnie kolekcjonerów - zdarza się taka chwila, kiedy widzisz obiekt tak rzadki, że zapamiętasz go do końca życia, a jeszcze dokładniej, gdy przyjmujesz go na własną aukcję. Kojarzysz go tylko z opowieści, kiedy (będąc młodym chłopcem) słyszałeś w domu legendy o słynnych wielodukatowych monetach wybitych w Polsce Królewskiej. Jedna z najbardziej spektakularnych polskich monet, 100-dukatówka koronna z 1621 r. i wybite jej stemplami monety innych nominałów (w tym oferowana 50-dukatówka) są najwybitniejszym dziełem polskiej numizmatyki – napisał w przedmowie organizator aukcji Michał Niemczyk.

 

Nie jest to co prawda rekord bydgoskiej monety, bowiem 100 dukatow z bydgoskiej mennicy w 2017 roku uzyskało cenę 2 mln dolarów.

 

Prezydent Bydgoszczy liczył na zakup

Nie ujawniono kto nabył monetę, ale gdyby nabywcą zostało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa to zapewne by się tym oficjalnie pochwaliło. W sierpniu prezydent Rafał Bruski zwrócił się do tego resortu, aby kupił on monetę i przekazał bydgoskiemu Muzeum Okręgowemu. Włodarz Bydgoszczy swój wniosek tłumaczył wartością monety dla polskiego dziedzictwa. W Bydgoszczy były bowiem wybijane 50 dukatówki, ale w lokalnych zbiorach nie ma żadnego egzemplarzu.

 

Warte obejrzenia

  • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

    W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

  • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

    Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
    Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu