Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJest deklaracja, że polski rząd wesprze starania Bydgoszczy o uzyskanie statusu węzła sieci bazowej

Jest deklaracja, że polski rząd wesprze starania Bydgoszczy o uzyskanie statusu węzła sieci bazowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 19 wrzesień 2023 15:46

Gdyby w trwającej procedurze rewizji sieci TEN-T Bydgoszcz awansowała do sieci bazowej to oznaczałoby nie tylko większy prestiż, ale też dostęp do większych środków na projekty infrastrukturalne wokół bydgoskiego węzła logistycznego np. terminal Bydgoszcz-Emilianowo. Tematem rewizji sieci TEN-T rozpoczęto III Bydgoskie Forum Bursztynowego Szlaku.


Przypomnijmy, że pierwotne stanowisko Komisji Europejskiej z grudnia 2021 roku nie uwzględnia Bydgoszczy w sieci bazowej, natomiast w kwietniu bieżącego roku Komisja TRAN Parlamentu Europejskiego przyjęła w imieniu całego PE stanowisko, które uwzględnia bydgoski postulat - Cały projekt, razem z poprawkami komisji TRAN został poparty przez całą komisję jednogłośnie w związku z tym nie wymagało to już głosowania w Parlamencie Europejskim i sprawozdawcy otrzymali mandat do głosowania w trilogu – mówił europoseł Kosma Złotowski podczas Forum.

 

Trilog to negocjacje pomiędzy Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i trzecim graczem jakim jest Rada Unii Europejskiej, czyli rządy narodowe - Mamy zapewnienie ze strony polskiego rządu, że popiera obecność Bydgoszczy jako węzła bazowego sieci TEN-T – mówił europoseł Złotowski - Myślę, że ze strony Rady Europejskiej będzie poparcie tej poprawki, w RE reprezentuje nas Ministerstwo Infrastruktury. W najbliższym czasie należy się spodziewać ostatecznej wersji tego dokumentu – z Bydgoszczą jako miastem w sieci bazowej TEN-T.

 

O życzliwości polskiego rządu dla tej kwestii mówił też minister Łukasz Schreiber - Rząd widzi w tym sens i takie działania są podejmowane. Bliska współpraca z naszymi posłami do Parlamentu Europejskiego, co jest coś z punktu widzenia Bydgoszczy sprawą fundamentalną, ale z punktu widzenia rozwoju Polski jest sprawą zauważalną.

 

Warte obejrzenia

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

 • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

  Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

   

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

 • W Polsce toczy się dziewięć spraw klimatycznych. Eksperci apelują o uchwalenie prawa ochrony klimatu

  W ciągu ostatnich pięciu lat liczba pozwów klimatycznych na świecie wzrosła dwuipółkrotnie – z 884 w 2017 roku do blisko 2,2 tys. w 2022 roku. – Takich spraw bez wątpienia będzie więcej, co wynika ze złego stanu środowiska, jego destrukcyjnego wpływu na nasze zdrowie oraz wciąż pogłębiającego się kryzysu klimatycznego – ocenia Marcin Nowak, radca prawny Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Jak podkreśla, Polska potrzebuje ramowej ustawy o ochronie klimatu, która zagwarantowałaby prawo do życia w bezpiecznym klimacie. Fundacja przygotowała taki projekt na wzór ustaw z innych państw. Prace nad podobnymi dokumentami toczą się również w innych krajach członkowskich Unii.

 • O tym co w ogóle jest ciekawego w tych wyborach? (felieton)

  Napisać, że poziom trwającej kampanii parlamentarnej w naszym regionie jest fatalny, to tak naprawdę nic nie napisać, konkretów mamy bowiem jak na lekarstwo, dyskusji o kluczowych sprawach właściwie nie ma. Są jednak pewne ciekawe kwestie, które rozstrzygnie dzień głosowania, o których chciałbym napisać.

Wiadomości z regionu