Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKiedyś sprzeciwiali się budowy spalarni, dzisiaj są przeciwko terminalowi Bydgoszcz-Emilianowo

Kiedyś sprzeciwiali się budowy spalarni, dzisiaj są przeciwko terminalowi Bydgoszcz-Emilianowo

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 18 wrzesień 2023 19:58

Informacje o postępie przygotowań do budowy terminalu Bydgoszcz-Emilianowo to jeden z tematów III Bydgoskiego Forum Bursztynowego Szlaku, które odbyło się w poniedziałek 18 września w Bydgoskim Centrum Targowo Wystawienniczym. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się, że wydaną przez wójta Nowej Wsi Wielkiej decyzję środowiskową oprotestowuje jedna z organizacji ekologicznych, co może opóźnić proces inwestycyjny.

 

Zorganizowane przez Nowy Bursztynowy Szlak Forum otworzyli minister Łukasz Schreiber i wiceprezydent Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz.

 

- Pozostaje mi życzyć odwagi, determinacji, abyśmy myśleli rzeczywiście w kategoriach i w perspektywie przyszłych pokoleń – mówił na otwarciu minister Łukasz Schreiber – Misja stowarzyszenia Nowy Bursztynowy Szlak jest tą, która nas wszystkich połączyła. Ta misja jest mi szczególnie misja – rozwoju transportu intermodalnego i rozwoju Węzła Logistycznego Bydgoszcz.

 

 

 


- Zarówno w ramach linii 201 i linii kolejowej nr 131, które maja ulec znacznej przebudowie na terenie naszego miasta, jako Miasto złożyliśmy szereg uwag, niektóre kwestie dotyczące przebiegu tej linii i infrastruktury w związku z tą linią zostały skonsultowane i przyjęte do realizacji – mówił wiceprezydent Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz, bowiem sporo uwagi na Forum poświęcono Magistrali Węglowej, która jest częścią systemu kolejowego w Bydgoszczy.


W temacie terminalu Bydgoszcz-Emilianowo wypowiadał się prezes spółki budującej ten terminal Paweł Bukowski, który poinformował, że 4 lipca wójt gminy Nowa Wieś Wielka wydał decyzję środowiskową dla budowy terminalu. Do tej pory nie realizowano tego typu inwestycji w naszym województwie, dlatego jest to pionierska decyzja, wydana w bliskiej współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.

 

 

 

Ta decyzja nie jest jednak prawomocna, bowiem Bydgoskie Forum Ekolgiczne, które przed dekadą było znane z krytykowania budowy spalarni Pro Natury, złożyło zażalenie na decyzję wójta do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

 

- Na tym etapie nie ma potrzeby posiadania prawomocnej decyzji środowiskowej, więc na tym etapie nie jest to potrzebne, ale to będzie potrzebne – mówił prezes Paweł Bukowski, wyrażając obawę, że jak postępowanie odwoławcze będzie się opóźniać, to może to opóźnić inwestycję lub wyeliminować ją z dofinansowania unijnego o które spółka wnioskuje.


- Argumenty padające w odwołaniu mam nadzieję, że nie wynikają ze złej woli tylko z pewnego rodzaju niewiedzy – ocenia Bukowski.

 

W ostatnim czasie udziałowcy spółki podjęli też decyzję o wyborze wariantu budowy terminalu, wybrano najdroższy wariant oparty o suwnice RMG, które pozwolą realizować bezpośrednie przeładunki pociąg – pociąg. Kosztować ma on ponad 200 mln zł, ale z uwagi na to, że suwnice RMG są traktowano jako szczególnie ekologiczne rozwiązanie, na nie można uzyskać aż 75% dofinansowania unijnego.

 

Zapis przebiegu Forum:

 

W kolejnych dniach będziemy prezentować inne wątki poruszone na III Bydgoskim Forum Bursztynowego Szlaku.

 

Warte obejrzenia

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

 • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

  Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

   

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

 • W Polsce toczy się dziewięć spraw klimatycznych. Eksperci apelują o uchwalenie prawa ochrony klimatu

  W ciągu ostatnich pięciu lat liczba pozwów klimatycznych na świecie wzrosła dwuipółkrotnie – z 884 w 2017 roku do blisko 2,2 tys. w 2022 roku. – Takich spraw bez wątpienia będzie więcej, co wynika ze złego stanu środowiska, jego destrukcyjnego wpływu na nasze zdrowie oraz wciąż pogłębiającego się kryzysu klimatycznego – ocenia Marcin Nowak, radca prawny Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Jak podkreśla, Polska potrzebuje ramowej ustawy o ochronie klimatu, która zagwarantowałaby prawo do życia w bezpiecznym klimacie. Fundacja przygotowała taki projekt na wzór ustaw z innych państw. Prace nad podobnymi dokumentami toczą się również w innych krajach członkowskich Unii.

 • O tym co w ogóle jest ciekawego w tych wyborach? (felieton)

  Napisać, że poziom trwającej kampanii parlamentarnej w naszym regionie jest fatalny, to tak naprawdę nic nie napisać, konkretów mamy bowiem jak na lekarstwo, dyskusji o kluczowych sprawach właściwie nie ma. Są jednak pewne ciekawe kwestie, które rozstrzygnie dzień głosowania, o których chciałbym napisać.

Wiadomości z regionu