Jesteś tutaj: HomeBydgoszczIII Bydgoskie Forum Bursztynowego Szlaku

III Bydgoskie Forum Bursztynowego Szlaku

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 18 wrzesień 2023 10:35

Dzisiaj - 18 września odbywa się III Bydgoskie Forum Burszytowego Szlaku, w 90. rocznicę budowy Magistrali Węglowej. Wydarzenie odbywa się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo.

 

Program:

 

11:00 – 11:10 Otwarcie
– Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber
– Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski

Panel I Rewizja sieci TEN-T
11:10 – 11:20  Łukasz Religa, prezes Nowego Bursztynowego Szlaku
11:20 – 11:40   Kosma Złotowski, poseł do Parlamentu Europejskiego, członek komisji TRAN

 

Panel II Potencjał węzła logistycznego Bydgoszcz
11:40 – 12:10 – Specjalne strefy energetyczne nowe zachęty dla inwestorów w Polskiej Strefie Inwestycji – Maciej Kazienko, Wiceprezes Zarządu Pomorskiej SSE sp. z o.o.
12:10 – 12:30 –  Aktualne informację dotyczące procesu inwestycyjnego terminalu intermodalnego Bydgoszcz-Emilianowo , Paweł Bukowski, prezes Terminal Intermodalny Bydgoszcz-Emilianowo
12:30 – 12:45 –   Aktualne informację o procesie inwestycyjnym na linii kolejowej nr 201,  Aleksandra Merchel-Koter, Dyrektor Projektu, Centrum Realizacji Inwestycji Region Północny, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
12:45:12:55 – Aktualne informacje o procesie inwestycyjnym na odcinku Nowa Wieś Wielka – Maksymilianowo na linii kolejowej nr 201, Sławomir Wołkowski,  Dyrektor Projektu, Centrum Realizacji Inwestycji Region Północny, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
12:55 – 13:20  –  ,,Integracja Portu Gdynia z zapleczem, ze szczególnym uwzględnieniem terminali intermodalnych”,  przedstawiciele Zarządu Portu Morskiego w Gdyni
13:20 – 13:40 – ,,Perspektywy kooperacji z terminalem kontenerowym w Świnoujściu”, Mirosław Pankowski, wiceprezes Nowego Bursztynowego Szlaku

 

Panel III Innowacje znad Brdy
14:00 – 14:20 – prezentacja prac i badań nad prototypem tunelu osłonowego na skocznie narciarskie, Przemysław Gawęda, prezes pracowni Archigeum
14:20 – 14:40 –  Polskie pralkomaty zdobywają Europę –  Krzysztof Lubiszewski, współwłaściciel Startup Break&Wash
14:30-:14:50 – Bydgoskie marki na Expo w Dubaju – Przemysław Skrzypek, prezes Polsko-Arabskiego Klubu Społeczno-Gospodarczego.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Komisja Infrastruktury Sejmu RP.

 

Forum odbędzie się dzięki wsparciu: Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Krajowej Grupy Spożywczej, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Korpol Invest oraz BluStreamTV.

Warte obejrzenia

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

 • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

  Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

   

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

 • W Polsce toczy się dziewięć spraw klimatycznych. Eksperci apelują o uchwalenie prawa ochrony klimatu

  W ciągu ostatnich pięciu lat liczba pozwów klimatycznych na świecie wzrosła dwuipółkrotnie – z 884 w 2017 roku do blisko 2,2 tys. w 2022 roku. – Takich spraw bez wątpienia będzie więcej, co wynika ze złego stanu środowiska, jego destrukcyjnego wpływu na nasze zdrowie oraz wciąż pogłębiającego się kryzysu klimatycznego – ocenia Marcin Nowak, radca prawny Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Jak podkreśla, Polska potrzebuje ramowej ustawy o ochronie klimatu, która zagwarantowałaby prawo do życia w bezpiecznym klimacie. Fundacja przygotowała taki projekt na wzór ustaw z innych państw. Prace nad podobnymi dokumentami toczą się również w innych krajach członkowskich Unii.

 • O tym co w ogóle jest ciekawego w tych wyborach? (felieton)

  Napisać, że poziom trwającej kampanii parlamentarnej w naszym regionie jest fatalny, to tak naprawdę nic nie napisać, konkretów mamy bowiem jak na lekarstwo, dyskusji o kluczowych sprawach właściwie nie ma. Są jednak pewne ciekawe kwestie, które rozstrzygnie dzień głosowania, o których chciałbym napisać.

Wiadomości z regionu