Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWkrótce przy ulicy Długiej pojawią się kolejne autografy

Wkrótce przy ulicy Długiej pojawią się kolejne autografy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 16 wrzesień 2023 00:39
Wkrótce przy ulicy Długiej pojawią się kolejne autografy Archiwum Bydgoskich Autografów - rok 2021

W środę Kapituła ,,Bydgoskich Autografów” wybrała osoby, które zostaną wyróżnione w wyjątkowym miejscu przy ulicy Dlugiej. Są to: Krystyna Gawek, Marek Chełminiak oraz prof. Roman Ossowski. Pierwsze autografy przy Długiej odsłonięto w 2007 roku, co roku liczba uhonorowanych się zwiększa, dzisiaj możemy mówić już o dziesiątkach. Jesienią do tego grona dołączą wymienione wyżej nazwiska.

 

Idea ,,Bydgoskich Autografów” jest taka, aby honorować osoby, które są swego rodzaju ambasadorami Bydgoszczy na zewnątrz. Których sukcesy zawodowe, artystyczne czy sportowe sprawiają, że o Bydgoszczy jest głośno – pod tym pozytywnym względem.

 

Krystyna Gawek to społeczniczka w sposób szczególny związana ze Szwederowem. d ponad 60 lat zajmuje się animacją życia kulturalnego, kultywuje pamięć historyczną dla kilku już pokoleń dzielnicy. Aktywnie prowadzi koło Miłośników Szwederowa w ramach Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Redaguje pismo Rady Szwederowa „Głos Szwederowa” od blisko 30 lat. Była inicjatorką budowy pomnika Marii Konopnickiej na ulicy Marii Konopnickiej na Szwederowie, organizując zbiórkę społeczną na ten cel. Każdego roku, w rocznicę urodzin i śmierci poetki, dzieci przedszkolne zbierają się i deklamują jej wiersze. Organizuje konkursy wiedzy historycznej o Bydgoszczy wśród młodzieży szkół Szwederowa.

 

Marek Chełminiak zapamiętany został przede wszystkim jako dziennikarz. Jako wysłannik "Gazety Pomorskiej", relacjonował najważniejsze wydarzenia w regionie kujawsko-pomorskim. Jest autorem ponad 30 książkowych wydawnictw albumowych. Blisko połowa z nich poświęcona jest Bydgoszczy. Swoje prace fotograficzne prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w muzeach i znanych galeriach. W 2006 r. otrzymał Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy, za szczególne zasługi dla naszego miasta. W 2021 r. z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej zaprezentował swoje prace na wystawie w Galerii Sztuki Nowoczesnej Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

 

Prof. dr hab. Roman Ossowski, specjalista z zakresu psychologii zdrowia, psychologii lekarskiej i rehabilitacyjnej. Twórca kierunku Psychologia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Od 23 lat jest profesorem zwyczajnym. Przez ponad 50 lat pracy zawodowej zdobył szereg wyróżnień i odznaczeń. W uznaniu osiągnięć otrzymał liczne odznaczenia państwowe i medale - m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal Zasługi Gloria Artis, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Pasjonat aktywności ruchowej i zaangażowanego życia. Jest twórcą i współtwórcą wielu uniwersytetów trzeciego wieku w regionie oraz mieście Bydgoszcz. Decyzją Rady Miasta w 2012 r. uhonorowany został Medalem Kazimierza Wielkiego za zasługi dla Miasta Bydgoszczy.

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

  Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

 • Sejmik zebrał się, aby rozmawiać o rolnictwie. Podkreślono potrzebę rozwoju portów morskich

  Sytuacja w polskim rolnictwie jest trudna, co pokazały protesty z ostatnich dni oraz incydent z Kotomierza pod Bydgoszczą, gdzie doszło do wysypania zboża, co krytykuje prezydent i wicepremier Ukrainy atakując Polskę. Rolnictwo jest ważną gałęzią gospodarki województwa kujawsko-pomorskiego, dlatego w poniedziałek 26 lutego na nadzwyczajnej sesji zebrał się Sejmik Województwa.

Wiadomości z regionu