Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa miesiąc przed ciszą wyborczą – PiS chce, aby Rada Miasta zajęła się niemieckimi reparacjami. Partia Hołowni chce referendum w sprawie praw kobiet

Na miesiąc przed ciszą wyborczą – PiS chce, aby Rada Miasta zajęła się niemieckimi reparacjami. Partia Hołowni chce referendum w sprawie praw kobiet

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 13 wrzesień 2023 18:08

Za równo miesiąc zakończy się kampania wyborcza, w Bydgoszczy póki co ona dopiero się rozkręca, nośniki z reklamami kandydatów powoli się pojawiają, kandydaci póki co skupiali się natomiast na prezentowaniu list. W środę pojawił się pierwszy temat, który może pochłonąć lokalną dyskusję kampanijną – PiS chce, aby Rada Miasta Bydgoszczy poparła starania rządu w sprawie wypłacenia od Niemiec reparacji za II wojnę światową.

 

Wysokość reparacji polski rząd oszacował na ponad 6 bln zł, ile z tej puli mogłoby trafić do Bydgoszczy? Wiceminister w MSZ Arkadiusz Mularczyk chce, aby władze Bydgoszczy włączyły się w szacowanie rachunku – Ja 8 września, czyli w rocznicę wydania zbrodniczych rozkazów o zabójstwie mieszkańców Bydgoszczy, o mordzie na bydgoszczanach złożyłem – nawiązując do apelów ministra Mularczyka – projekt stanowiska Rady Miasta – wyjaśniał wiceminister Jarosław Wenderlich, jednocześnie kandydat PiS na posła. Zaproponowany przez niego projekt sprowadza się do poparcia przez Radę Miasta Bydgoszczy roszczeń wobec Republiki Federalnej Niemiec. Wenderlich chce, aby ten projekt jeszcze w tym tygodniu zaopiniowała Komisja Rewizyjna Rady Miasta.

 

Poparcia tego stanowiska nie wyklucza Platforma Obywatelska, szef bydgoskiej PO Michał Sztybel jednocześnie uważa, że projekt powstał na użytek kampanii wyborczej - PiS sprawę reparacji wykorzystuje w kampanii wyborczej. Będziemy rozmawiali z radnymi o stanowisku i jestem pozytywnie nastawiony do tego, by radni je podjęli. Jednak martwię się, że jak w wielu tematach to dla Ministra Wenderlicha temat na jedną i konferencję lub jedną interpelacje i jak inne zostanie zapomniany – komentuje Sztybel.

 

Pytaliśmy Wenderlicha na konferencji prasowej, czy środek kampanii wyborczej to dobry moment - Te apele wpłynęły do samorządów, szereg samorządów już przyjęło takie stanowiska, nie możemy być cicho, jako radni Rady Miasta Bydgoszczy reprezentujemy Miasto, powinniśmy działać w interesie Miasta Bydgoszczy, a w jego interesie leży przyznanie reparacji Rzeczypospolitej.

 

Kobiety z Polski2050 chcą referendum w sprawie aborcji

Również w środę trzy kandydatki z listy Trzeciej Drogi, związane z Polską2050 Szymona Hołowni, zaprezentowały swój postulat - Przeprowadzenie referendum w kwestii aborcyjnej w pierwszych 100 dniach naszego rządu – zapowiada Marika Miechowicz, kandydatka Trzeciej Drogi - O tę ważną, delikatną, subtelną kwestię chcemy zapytać miliony, a nie 460 posłów, z których większość stanowią mężczyźni.

 

Działaczki Polski2050 zapowiedziały swoje poparcie do przywrócenia refundacji zapłodnienia metodą invitro oraz chcą wspierać rozwój żłobków, jako kontrpopozycję do propozycji Koalicji Obywatelskiej tzw. świadczenia babciowego, gdyż w ich opinii wiele kobiet będzie aktywne zawodowo powyżej wieku emerytalnego.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Skrajne ubóstwo z tendencją wzrostową

  Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia Szlachetna Paczka publikuje ,,Raport o biedzie”. Tegoroczny raport zawiera niestety również wstydliwe dla społeczeństwa informacje: problem skrajnego ubóstwa dotyka 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów – rok do roku mamy wzrost o 40 tys. osób.

  Etykiety: Szlachetna Paczka
 • Czy osoby, które nie wymieniły pieców faktycznie nie mają się czego obawiać?

  Od 1 stycznia w województwie kujawsko-pomorskim nie będzie wolno wykorzystywać do ogrzewania pieców bezklasowych oraz na paliwa stałe niespełniających norm Unii Europejskiej. Była ostatnio dyskusja o przesunięciu tego terminu w czasie, ale samorządowcy tego nie zdecydowali. Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział w nowym roku debatę i sugerował, że w dużej mierze egzekwowanie tych przepisów dzisiaj to martwe prawo. Czy, aby na pewno?

  Etykiety: smog

Wiadomości z regionu