Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWójt upomniany, bo nie ma zastępcy

Wójt upomniany, bo nie ma zastępcy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 07 wrzesień 2023 06:23

Rządzona przez wójta Wojciecha Oskwarka gmina Nowa Wieś Wielka jest swego rodzaju ewenementem, bowiem wójt nie ma żadnego zastępcy. Z jednej strony mieszkańcy mogą się cieszyć, bo wicewójt to zawsze koszty, a tak mają tańszy urząd, zdaniem Regionalnej Izby Obrachunkowej wręcz obowiązkiem ustawowym jest posiadanie przez wójta swojego zastępcy.

Pod koniec lipca do Urzędu Gminy Nowej Wsi Wielkiej wpłynęło wystąpienie pokontrolne RIO, które za nieprawidłowość uznało brak zastępcy wójta w strukturze urzędu. Co prawda przepisy ustawy o samorządzie gminnym wprost nie mówią o takim obowiązku, ale z interpretacji Regionalnej Izby Obrachunkowej wynika, że zgodnie z artykułem 28g tej ustawy w przypadku np. choroby wójta trwającej ponad 30 dni lub innych przeszkód do pełnienia funkcji, obowiązki wójta przejmuje zastępca.

 

,,Nieobsadzenie stanowiska Zastępcy Wójta może prowadzić do naruszenia ciągłości działań organu wykonawczego gminy” - oceniła RIO. Izba z tego powodu wniosła do wójta o powołanie swojego zastępcy.

 

W sąsiedniej gminie rządzili długi czas zastępcy

W poprzedniej kadencji w sąsiedniej gminie Białe Błota była sytuacja, gdy wójt przez wiele miesięcy przebywał w areszcie śledczym, obowiązki sprawował najpierw pierwszy wicewójt, a później po przejściu pierwszego zastępcy na emeryturę, drugi wicewójt.

 

Warte obejrzenia

  • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

    W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

  • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

    Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
    Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu