Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKombatanci chcieli uczcić pamięć Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego, ale nazwa dla niektórych jest kontrowersyjna

Kombatanci chcieli uczcić pamięć Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego, ale nazwa dla niektórych jest kontrowersyjna

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 04 wrzesień 2023 06:13
Kombatanci chcieli uczcić pamięć Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego, ale nazwa dla niektórych jest kontrowersyjna Z arcchiwum pulku

W maju 1967 roku w Bydgoszczy powstał 3 Pomorski Pułk Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego, który w Bydgoszczy funkcjonował do momentu rozformowania go w 1992 roku. Kombatanci wystąpili, aby jego imieniem nazwać część parku na Błoniu, sprawa utknęła jednak w Radzie Miasta. Jak się nieoficjalnie dowiadujemy – dla niektórych pułk budzi kontrowersje, bowiem nazwa kojarzy się z komunizmem.

Sprawę podejmujemy kilka dni po Święcie Lotnictwa Polskiego obchodzonego 28 sierpnia. Inicjatywa kombatantów, która do Rady Miasta miała trafić 1,5 roku temu zakładała nazwanie imieniem tego pułku północnej części parku zlokalizowanego przy pętli autobusowej i stacji kolejowej Bydgoszcz-Błonie, przy ulicy Antoniego Madalińskiego. Park mieściłby się bezpośrednio na północ od Parku 2. Korpusu Obrony Powietrznej tworząc tematyczną kontynuacje.

 

W Radzie Miasta sprawa leży w zamrażalce, bowiem w kuluarach pojawiła się niechęć ze strony radnych Prawa i Sprawiedliwości, bowiem pułk ten działał głównie w okresie PRL-u, ponadto jest spadkobiercą tradycji powołanego w 1944 roku 3 Pomorskiego Lotniczego Pułku-Szkolno-Bojowego, powołanego przez 1 Armię Wojska Polskiego wywodzącą się ze Związku Radzieckiego.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

  Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

 • Sejmik zebrał się, aby rozmawiać o rolnictwie. Podkreślono potrzebę rozwoju portów morskich

  Sytuacja w polskim rolnictwie jest trudna, co pokazały protesty z ostatnich dni oraz incydent z Kotomierza pod Bydgoszczą, gdzie doszło do wysypania zboża, co krytykuje prezydent i wicepremier Ukrainy atakując Polskę. Rolnictwo jest ważną gałęzią gospodarki województwa kujawsko-pomorskiego, dlatego w poniedziałek 26 lutego na nadzwyczajnej sesji zebrał się Sejmik Województwa.

Wiadomości z regionu