Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz70 lat temu Karol Wojtyła pierwszy raz dopłynął kajakiem do Opławca

70 lat temu Karol Wojtyła pierwszy raz dopłynął kajakiem do Opławca

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 01 wrzesień 2023 18:37

1 września 1953 roku ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież św. Jan Paweł II, z grupą studentów przypłynęli kajakami do Opławca. O tym zdarzeniu Jan Paweł II wspomniał w 1999 roku w homilii wygłoszonej na płycie bydgoskiego lotniska. Dla uczczenia tamtego wydarzenia mieszkańcy Opławca wraz z radnym Bogdanem Dzakanowskim ufundowali tablicę, która została w piątek 1 września odsłonięta. Na tablicy znajduje się cytat z 1999, gdy św. Jan Paweł II wspomina tamto zdarzenie.


Miejsce wizyty Karola Wojtyły zostało kilka lat temu przez Radę Miasta nazwane parkiem jego imienia. Społeczność Opławca i Smukały zabiega o rewitalizację tego obszaru, malowniczo położonego nad Brdą. Spływ musiał się późniejszemu papieżowi spodobać, bowiem kilka lat później pojawił się w tym miejscu po raz kolejny, a są hipotezy, że mógł pływać po tym odcinku Brdy nawet trzeci raz.

 

 

 

 

 

- Ta tablica ma upamiętniać to wydarzenie, ale z drugiej strony – i myślę, że chyba to powinno być jako pierwsze, ma być dla nas początkiem kultywowania pamięci o Janie Pawle II, również jego nauczaniu. To jest wciąż dla nas aktualne zadanie – mówił przed poświęceniem tablicy ks. dr Rafał Muzolf, posługujący w parafii w Opławcu. W uroczystości uczestniczyła też młodzież z Opławca i Smukały, uczestnicząca niedawno w Światowych Dniach Młodzieży w portugalskiej Lizbonie.

 

Nad tablicą znajduje się zdjęcie wykonane przez nie do końca świadomego ówczesnego dyrektora szkoły, na którym Karol Wojtyła w warunkach polowych goli się.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Po równo 6 latach Mateusz Morawiecki przestał być premierem

  11 grudnia 2017 roku ówczesny wicepremier Mateusz Morawiecki uzyskał wotum zaufania i został premierem RP. Dzisiaj – równo 6 lat od tamtego dnia Mateusz Morawiecki po raz trzeci zwracał się do Sejmu RP z prośbą o udzielenie mu wotum zaufania – tym razem jednak nie uzyskał wymaganego poparcia. Dzisiaj Sejm RP najprawdopodobniej misję stworzenia rządu powierzy Donaldowi Tuskowi, który aby nie tracić czasu będzie chciał już we wtorek wygłosić swoje expose.

 • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

  Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

Wiadomości z regionu