Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa dzisiaj nie ma dojścia do Wyszogrodu drogą publiczną, kiedyś ma być

Na dzisiaj nie ma dojścia do Wyszogrodu drogą publiczną, kiedyś ma być

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 31 sierpień 2023 07:37

Wracamy do sprawy, którą poruszaliśmy w lipcu – mianowicie nasza wizja lokalna wykazała iż skręcając z ulicy Fordońskiej w ulicę wskazywaną przez drogowskaz jako dojazd do Wyszogrodu, czyli miejsca gdzie mieściło się średniowieczne grodzisko uznawane za początek Fordonu, nie dojdziemy, ani nie dojedziemy do grodziska. Zgadza się z tym stanowiskiem również ratusz.

 

W Wyszogrodzie według legendy w 997 roku zatrzymał się święty Wojciech w drodze do Prus. Istnieje co prawda przejście o szerokości, którym mógłby przejechać nawet samochód, ale pojawia się tam też tabliczka ,,Teren prywatny. Przejazd zabroniony”. Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta o wyjaśnienie tej sprawy, w tym ewentualne usunięcie drogowskazu z ulicy Fordońskiej, jeżeli nie ma dojścia. Ratusz potwierdza, że na dzisiaj nie ma żadnej drogi publicznej, która prowadziłaby od tej ulicy do pozostałości Wyszogrodu.

 

W ocenie ZDMIKP pozostawienie drogowskazu jest jednak zasadne ze względu na wskazanie kierunku lokalizacji tego historycznego miejsca. Docelowo miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakłada rozbudowę układu drogowego w tym obszarze, w tym wytyczenie drogi wewnętrznej od drogi prowadzącej do elewatora w stronę obiektu infrastruktury kanalizacyjnej oraz ciągu pieszo-rowowego w stronę ul. Nad Wisłą – informuje Urząd Miasta. Trudno jednak oszacować kiedy taka droga byłaby wytyczona.

Dzisiaj można dojść od strony pasażu handlowego


Jak ktoś nie zna okolicy, a chce zobaczyć Wyszogród, może mieć problem z dotarciem, bowiem dojście do obiektu grodzą tereny budowy oraz osiedla zamknięte płotami. Dojść można od strony znajdującego się kawałek dalej pasażu handlowego. Tam istnieje ścieżka, gdzie można na pieszo w miarę sprawnie przedostać się pod gród. Co prawda odbywa się to też po terenie prywatnym, ale nikt dzisiaj nie zabrania przemieszczać się po nim. Nie można jednak wykluczyć, że w przeszłości powstanie w tym miejscu zabudowa.

 

Na zdjęciu na zielono widać dojście spod pasażeru handlowego (przez teren który może być w przyszłości ogrodzony), na niebiesko dojazd według oznajowania, z wskazaniem na czerwono fragmentu, gdzie właściciel sobie nie życzy przejazdu.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • W Polsce jest ok. 30 tys. osób bezdomnych. Szczególnie trudna jest dla nich zima

  Zima jest najtrudniejszym okresem w roku dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności – to wtedy odnotowuje się wśród nich największą liczbę zgonów, a liczba potrzebujących gwałtownie rośnie. Dlatego organizacje pomocowe przygotowują się do tego sezonu już od kilku tygodni. – Noclegownie, jak sama nazwa wskazuje, są czynne tylko w nocy, a w sezonie zimowym udostępniamy ogrzewalnie, gdzie osoba potrzebująca wsparcia może przebywać też w ciągu dnia. Żeby nasi podopieczni mieli okazję czymś się zająć, otworzyliśmy kąciki biblioteczne, ponieważ osoby w kryzysie bezdomności uwielbiają czytać – mówi Beata Humięcka, dyrektorka Warszawskiego Centrum Integracji „Integracyjna Warszawa”.

 • Polacy w święta generują o 1/4 więcej odpadów niż zwykle. Są problemy z ich segregowaniem

  Święta to czas wzmożonej konsumpcji i zakupów, a w efekcie kosze na śmieci zapełniają się tonami odpadów – od opakowań po detergentach wykorzystanych podczas przedświątecznych porządków, przez papiery, wstążki czy tasiemki do pakowania prezentów, pudełka po słodkościach, aż po niebezpieczne odpady po środkach pirotechnicznych kupionych na sylwestrową noc. – W okresie okołoświątecznym generujemy nawet 25 proc. więcej odpadów więcej niż zwykle – mówi Magdalena Dziczek, twórczyni aplikacji Sorteusz. To narzędzie, które podpowiada użytkownikom, jak odpowiednio posegregować śmieci. Dla wielu Polaków wciąż jest to poważne wyzwanie, przez co większość odpadów trafia do spalenia lub na wysypiska zamiast do recyklingu.

Wiadomości z regionu