Jesteś tutaj: HomeBydgoszczStudenci pielęgniarstwa na Collegium Medicum byli pozbawieni godzin praktyk w szpitalu

Studenci pielęgniarstwa na Collegium Medicum byli pozbawieni godzin praktyk w szpitalu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 26 sierpień 2023 00:48

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się kształceniu lekarzy na polskich uczelniach, z uwagi na to, iż Polska ma problem z małą ilością kadr medycznych. Kontroli poddany został Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, któremu podlega bydgoskie Collegium Medicum. Wystąpienie pokontrolne wskazuje wiele uchybień, nie są może one rażące, nie mniej jednak miały miejsce.

Dość istotny zarzut to nierzetelne rozplanowanie praktyk dla studentów pielęgniarstwa drugiego stopnia w roku akademickim 2020/2021 – w październiku na tym kierunku zrealizowano jedynie 63% czasu planowanych praktyk, a w styczniu nie odbyły się żadne godziny w ramach praktyk, choć semestr jeszcze formalnie trwał. Uczelnia tłumaczy to występowaniem pandemii COVID-19, zdaniem NIK zważywszy na to, że na innych kierunkach takich problemów nie było. W przypadku października mówimy o ponad 150 opuszczonych godzinach.

 

Najwyższa Izba Kontroli UMK wypomina też nierzetelne prowadzenie dzienników praktyk oraz błędy w umowach zawieranych z podmiotami leczniczymi, które nie zawierały wymaganych w prawie elementów, ponadto zajęcia ze studentami prowadziły osoby, które nie były ujęte w umowach. Mówimy tutaj jednak o uchybieniach wykazujących pewien chaos formalno-organizacyjny.

 

Na Uczelni wdrożono system zapewnienia jakości kształcenia, ale nie zapewniono właściwej i pełnej jego realizacji. Mimo że system funkcjonował, to nie dokonywano jego oceny. Stwierdzone w tym zakresie nieprawidłowości dotyczyły m.in.: nieprzeprowadzenia części wymaganych badań, niesporządzania lub nierzetelnego sporządzania niektórych raportów oraz niepublikowania części z nich – czytamy w wystąpieniu pokontrolnym NIK.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

  Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

 • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

  Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

  Etykiety: linia nr 201

Wiadomości z regionu