Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPowiązany z AFD portal coraz ostrzej gra bydgoską kartą (uwaga na drastyczne zdjęcie)

Powiązany z AFD portal coraz ostrzej gra bydgoską kartą (uwaga na drastyczne zdjęcie)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 22 sierpień 2023 00:07

Na temat kontrowersyjnych publikacji niemieckiego magazynu Compact pisaliśmy już kilka razy, ten sympatyzujący z Alternatywą dla Niemiec periodyk opierając się na propagandzie Josepha Goebbelsa buduje narrację, iż Polacy w Bydgoszczy dopuścili się we wrześniu 1939 roku ludobójstwa na Niemcach. Te publikację zakłamujące prawdę historyczną spotkały się z protestami i krokami prawnymi ze strony polskiej ambasady w Berlinie, sam Compact w przeszłości był pod lupą niemieckiego kontrwywiadu.

 

W tym roku pojawiła się na portalu publikacja ilustrowana zdjęciem martwych kobiet opisana ,,Von polnischen Milizen im September 1939 im Raum Bromberg ermordete deutsche Frauen”, czyli ,,Niemki zamordowane przez polską milicję w Bydgoszczy we wrześniu 1939 roku”. Zdaniem serwisu factcheckingowego Polskiej Agencji Prasowej FakeHunter, mamy do czynienia z perfidną manipulacją. Specjaliści FakeHuntera informują, że w niemieckim Bundesarchiv znajduja się zdjęcia przedstawiające martwych dywersantów w Bydgoszczy (przypomnijmy, że do wycofujących się przez Bydgoszcz wojsk polskich ogień otworzyli niemieccy dywersanci, doszło do walki w wyniku której obie strony poniosły ofiary), ale prezentowane zdjęcie w nich się nie znajduje.

 

 

FakeHunter wskazuje, że to zdjęcie pojawiało się w też innych publikacjach, które przedstawiają zbrodnie Armii Czerwonej dokonane na Niemkach. Żołnierze Wermachtu sporo zdjęć rosyjskich zbrodni wykonali w Nemmersdorf (dzisiaj Obwód Królewiecki należący do Federacji Rosyjskiej).

 

Tego samego zdjęcia w 2017 roku użył litewski portal Delfi.lt w artykule obrazującym rosyjskie zbrodnie pod koniec II wojny światowej.

 

Pokazuje to, że w zaogniającej się walce o prawdę historyczną musimy być świadomi nawet stosowanie manipulacji. Pamiętajmy o tym za kilka dni, gdy obchodzić będziemy kolejną rocznicę wybuchu wojny.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • W Polsce jest ok. 30 tys. osób bezdomnych. Szczególnie trudna jest dla nich zima

  Zima jest najtrudniejszym okresem w roku dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności – to wtedy odnotowuje się wśród nich największą liczbę zgonów, a liczba potrzebujących gwałtownie rośnie. Dlatego organizacje pomocowe przygotowują się do tego sezonu już od kilku tygodni. – Noclegownie, jak sama nazwa wskazuje, są czynne tylko w nocy, a w sezonie zimowym udostępniamy ogrzewalnie, gdzie osoba potrzebująca wsparcia może przebywać też w ciągu dnia. Żeby nasi podopieczni mieli okazję czymś się zająć, otworzyliśmy kąciki biblioteczne, ponieważ osoby w kryzysie bezdomności uwielbiają czytać – mówi Beata Humięcka, dyrektorka Warszawskiego Centrum Integracji „Integracyjna Warszawa”.

 • Polacy w święta generują o 1/4 więcej odpadów niż zwykle. Są problemy z ich segregowaniem

  Święta to czas wzmożonej konsumpcji i zakupów, a w efekcie kosze na śmieci zapełniają się tonami odpadów – od opakowań po detergentach wykorzystanych podczas przedświątecznych porządków, przez papiery, wstążki czy tasiemki do pakowania prezentów, pudełka po słodkościach, aż po niebezpieczne odpady po środkach pirotechnicznych kupionych na sylwestrową noc. – W okresie okołoświątecznym generujemy nawet 25 proc. więcej odpadów więcej niż zwykle – mówi Magdalena Dziczek, twórczyni aplikacji Sorteusz. To narzędzie, które podpowiada użytkownikom, jak odpowiednio posegregować śmieci. Dla wielu Polaków wciąż jest to poważne wyzwanie, przez co większość odpadów trafia do spalenia lub na wysypiska zamiast do recyklingu.

Wiadomości z regionu