Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzed wojną szczególną rolę we wspomnienie Bitwy Warszawskiej odgrywała ta figura Matki Bożej

Przed wojną szczególną rolę we wspomnienie Bitwy Warszawskiej odgrywała ta figura Matki Bożej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 15 sierpień 2023 00:06
Figura odnowiona w 2018 roku Figura odnowiona w 2018 roku

Dzisiaj wspominamy rocznicę Bitwy Warszawskiej, obchodząc ten dzień jako Święto Wojska Polskiego. Podczas obchodów 10-tej rocznicy Bitwy Warszawskiej w Bydgoszczy, 15 sierpnia 1930 roku na cmentarzu Nowofarnym odsłonięto szczególną figurę poświęconą Matce Bożej Królowej Korony Polskiej. Była ona szczególnym symbolem Bitwy Warszawskiej w Bydgoszczy, niedawno dzięki wsparciu bydgoszczan i gości naszego miasta udało się ją odnowić.

Zacząć trzeba od tego, że figura z cmentarza Nowofarnego dzisiaj może być uznawana za szczególny symbol i zabytek, jest bowiem jedną z niewielu, a chyba najbardziej symboliczną, które przetrwały II wojnę światową. Niemieccy barbarzyńcy wkraczając do Bydgoszczy w 1939 roku zniszczyli m.in. pomnik Henryka Sienkiewicza, figurę Chrystusa Zbawiciela z Placu Poznańskiego (obie zrekonstruowano, choć w przypadku Sienkiewicza jest to dalekie od pierwowzoru) oraz wiele innych polskich symboli. Figura Matki Bożej Królowej Korony Polskiej jakimś cudem się uchowała.

 

Wróćmy jednak do 15 sierpnia 1930 roku, tego dnia w kościele garnizonowym odprawiono uroczystą eucharystię w 10-tą rocznicę Cudu nad Wisłą, następnie pod pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego złożono kwiaty, by później uroczysty pochód ruszył ulicami Bydgoszczy w kierunku cmentarza farnego (dzisiaj znany jako Nowofarny). Na czele pochodu szła orkiestra kolejowa, a nią szedł oddział lotników z bronią.

 

 

 

Pomnik Królowej Korony Polskiej zaraz po odsłonięciu Fot: Gazeta Bydgoska

 

Tam poświęcono odnowione mogiły 170 żołnierzy walczących na froncie wojny z bolszewikami – Cmentarzysko to wygląda obecnie bardzo pięknie – pisał redaktor Gazety Bydgoskiej.

 

- Matka Boska, Królowa Korony Polskiej zawsze otaczała nas Polaków swą opieką dając nam zwycięstwo – mówił w czasie kazania ks. Łapka.

 

 

Tamtego dnia odbyła się też uroczystość w szkole podchorążych, promocji 74 uczniów.

 

Odnowiona figura

Figura przetrwała lata wojny, później PRL-u, ale z biegiem lat zaczęła ulegać degradacji. W 2018 roku przeszła ona renowację, środki na nią zebrano w ramach kwesty organizowanej przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy na ratowanie zabytkowych bydgoskich nekropoli.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu