Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSpecustawa dotycząca Zachemu z podpisem prezydenta

Specustawa dotycząca Zachemu z podpisem prezydenta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 12 sierpień 2023 12:27

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że wśród ustaw podpisanych 4 sierpnia znajduje się ustawa o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych, czyli tzw. specustawa Zachemowska. W życie ona wejdzie 14 dni od publikacji w Monitorze Polskim, co jeszcze nie nastąpiło, jest to jednak kwestia dni. W sprawie tego aktu prawnego pojawia się wyraźny dwugłos – z jednej strony słyszymy, że jest to przełomowy akt prawny, bowiem do tej pory żaden rząd w takim stopniu się problemem bomb ekologicznych nie zajął, są jednak też obawy, które wyraża prezydent Bydgoszczy.

 

Samo wejście w życie tej ustawy to wymóg określony w Krajowym Programie Odbudowy, aby sięgnąć po środki europejskie na rozwiązywanie problemów zdegradowanych. Ta ustawa miała wejść w życie do końca 2022 roku zgodnie z harmonogramem, jak widzimy mamy jednak ponad 8 miesięczny poślizg. Wbrew niektórym obiegowym opiniom środki z KPO nie będą wykorzystywane na typową rekultywację, ale mają pozwolić dokładnie zinwentaryzować poziom skażenia środowiska, abyśmy mogli oszacować dokładnie jakie będą koszty rekultywacji.

 

Obawy o finanse samorządów

Krytycznie do tego aktu prawnego wypowiada się prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, w którego opinii jest to zrzucanie odpowiedzialności na samorządy – Ja nie jestem wstanie pójść do mieszkańców i powiedzieć – szanowni mieszkańcy bierzemy środki z budżetu po to, aby za PRL-owskie czasy, aby za taką gospodarkę rabunkową odpadami żebyście wy dzisiaj mieszkańcy płacili, a wam nie zbuduje drogi, żłobka, czy przedszkola. Do tego doprowadzamy – mówił na komisji sejmowej prezydent Bruski.

 

- Nie jesteśmy wstanie dzisiaj oszacować, żaden z państwa znawców tej problematyki, powiedzieć jakie są to kwoty, ale bez tej ustawy nie jesteśmy wstanie wystawić tego rachunku – kwitował na tej samej komisji minister Jacek Ozdoba, który kilka dni później z mównicy sejmowej powiedział – Samorządy nie będą musiały zrealizować żadnego zadania, jeżeli nie będzie pieniędzy.

 

Minister Ozdoba powtórzył tę deklarację również w Senacie – To jest ustawa przełomowa, bowiem do tej pory żaden rząd nigdy nie przygotował rozwiązań na poziomie ustawowym – podkreślał minister Ozdoba.

 

Sam pomysł, aby głównymi koordynatorami remediacji byli samorządowcy pochwalił senator popierany przez Koalicję Obywatelską Krzysztof Kwiatkowski, były prezes NIK – Budżet państwa będzie tym źródłem finansowania tych zadań, ale ten który jest na miejscu, który zna najlepiej specyfikę terenu, czyli samorząd terytorialny, przy zapewnionych źródłach finansowych przeprowadzałby te zadania, jest najlepszym rozwiązaniem – mówił.


W toku prac parlamentarnych pojawiła się poprawka, którą przyjął Senat, aby samorządy wykonywały ,,zadania zlecone” przez rząd, o co wnioskował również prezydent Bruski, miałoby to Konstytucyjnie zapewnić refinansowanie ponoszonych kosztów. Sejm tą poprawkę w ostatnim głosowaniu jednak odrzucił.

 

Podsumowując

Specustawa, która najprawdopodobniej jeszcze w sierpniu wejdzie w życie ma pozwolić zrobić kompleksowe badania, które pozwolą zidentyfikować realną skale problemu na terenach skażonych, a także ułatwić dostęp do działek prywatnych, na których również byłyby wymagane działania remediacyjne. Na tym etapie nie ma jednak zabezpieczonych funduszy, które trzeba by liczyć w dużych miliardach, które będą konieczne do przeprowadzenia samej remediacji.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

  Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

 • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

  Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

  Etykiety: linia nr 201

Wiadomości z regionu