Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUKW oraz Akademia Nauki Republiki Czeskiej będą razem szukać nowych metod wykrywania promieniowania

UKW oraz Akademia Nauki Republiki Czeskiej będą razem szukać nowych metod wykrywania promieniowania

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 06 sierpień 2023 00:23

Kazachski naukowiec pracujący na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego prof. Yuriy Zorenko uzyskał w ramach konkursu międzynarodowego z Narodowego Centrum Nauki grant na polsko-czeskie badania na projekt pt. ,,Nowoczesne scyntylatory na bazie warstw monokrystalicznych złożonych tlenków: inżynieria transferu energii wzbudzenia w celu optymizacji ich właściwości”. Wartość grantu to ponad 1,1 mln zł.

 

Badanie będzie realizowane na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, czyli uczelni macierzystej prof. Zorenko oraz w Akademii Nauk Republiki Czeskiej w Pradze.

 

Projekt ten jest związany z opracowaniem nowych rodzajów materiałów luminescencyjnych, opartych na roztworach stałych mieszanych związków granatów, orto- i pyro-krzemianów oraz perowskitów, przygotowanych w funkcjonalnych formach warstw monokrystalicznych i monokryształów – informuje UKW. Badanie ma pozwolić na znalezienie nowych metod halogenkowych oraz tlenkowych do wykrywania promieniowania różnego typu, w tym także służyć w monitoringu radiacyjnego środowiska naturalnego. Są to badania zatem głównie związane z fizyką.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Ministerstwo chce, aby media były bardziej niezależne. Media samorządowe mogą czekać ograniczenia

  W poniedziałek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało początek prac nad nową ustawą medialną, która ma zapewnić większy pluralizm. W założeniach resortu wskazano też na problem mediów wydawanych przez samorządy.

 • Sytuacja finansowa samorządów może się poprawić w 2025 roku. Jest projekt

  Pod koniec czerwca lub w pierwszych dniach lipca ma zostać skierowany do konsultacji publicznych projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego. To odpowiedź na spustoszenie, jakie wywołały w samorządowych budżetach zmiany wprowadzone m.in. przez Polski Ład. Ministerstwo Finansów chce, aby reforma zaczęła obowiązywać już z początkiem 2025 roku. Z wyliczeń resortu wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym.

Wiadomości z regionu