Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSejm odrzucił poprawki Senatu do tzw. specustawy zachemowskiej

Sejm odrzucił poprawki Senatu do tzw. specustawy zachemowskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 28 lipiec 2023 12:48

W piątkowym przedpołudniowym bloku głosowań posłowie zajęli się poprawkami Senatu do specustawy o terenach zdegradowanych, która ma obejmować także tereny po byłych zakładach chemicznych Zachem. Wszyscy bydgoscy posłowie PiS-u byli przeciwko poprawkom Senatu, natomiast posłowie opozycji głosowali za ich utrzymaniem. Po dzisiejszym głosowaniu specustawa trafi do podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Poprawki jakie 14 lipca przegłosował Senat, a dzisiaj zostały ostatecznie przez Sejm odrzucone w dużej mierze były realizacją postulatów, które zgłaszał w toku prac w komisjach sejmowych prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, - chodziło m.in. o zapisanie, iż zadania związane z rekultywacją mają być zadaniami zleconymi samorządowi oraz zapisanie wśród źródeł finansowania bezpośrednio ,,budżetu państwa”. Zgodnie z Konstytucją zadania zlecone powinny być w całości refundowane samorządom przez skarb państwa. Celem tych poprawek było zatem zabezpieczenie interesów samorządów, których nie stać na ponoszenie wielomiardowych nakładów na rekultywację. Te poprawki głosami PiS-u jednak upadły.

 

Temat finansowy był wiodącym w dyskusji nad tą specustawą w pracach zarówno w Sejmie i w Senacie. Strona rządowa jak pokazało dzisiejsze głosowanie ostatecznie na zapisy o zadaniu zleconym się nie zgodziła, minister Jacek Ozdoba po pytaniu senatora Wadima Tyszkiewicza zapewnił, że samorządy nie będą musiały wykładać na rekultywację swoich środków, natomiast w ustawie za źródło finansowania wpisano m.in. ,,inne środki”, co zdaniem ministra Ozdoby oznacza też środki z budżetu państwa.

 

Co do zasady panowała natomiast zgodność między posłami i senatorami, że ta ustawa jest potrzebna i jest to ważny krok w procesie rekultywacji terenów zdegradowanych. Specustawa ułatwia dostęp organom odpowiedzialnym za rekultywację do działek prywatnych. Jej przyjęcie jest jednym z wymogów, aby Polska otrzymała środki europejskie z KPO na rekultywację.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

  Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

 • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

  Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

  Etykiety: linia nr 201

Wiadomości z regionu