Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKiedyś było tam ściernisko i dzikie wysypisko. Dzisiaj jedne z ciekawszych apartamentów

Kiedyś było tam ściernisko i dzikie wysypisko. Dzisiaj jedne z ciekawszych apartamentów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 05 sierpień 2023 06:45

Gdy z biegiem lat oceniamy metamorfozy w przestrzeni miejskiej, zazwyczaj sporo naszej uwagi przyciągają inwestycje publiczne. Sporo wnosi też prywatny kapitał, czasami jednak musi dostać na to zielone światło od władz. Ciekawym przykładem tego są apartamentowce, które zbudowano przy śluzie IV Starego Kanału Bydgoskiego, przy ulicy Wrocławskiej.

 

Na początek chcemy jednak pokazać fragmenty naszego reportażu z października 2013 roku, czyli sprzed prawie 10 lat o dzikim wysypisku nad Kanałem Bydgoskim.

 

,,Przy ulicy Wrocławskiej znajduje się zarośnięta działka należąca do miasta. Bardziej spostrzegawczy znajdą nawet połamaną tabliczkę, wraz z numerem telefonu do ratusza, pod którym mogą się kontaktować osoby zainteresowane nabyciem działki. Ten teren szpeci jednak kanał już od kilkudziesięciu lat, dlatego osoby mieszkające przy kanale specjalnie nie wierzą, że to szybko nastąpi. Obserwując ten teren z zewnątrz można odnieść wrażenie, że amatorzy metali rozkradli już co się da. W dużej mierze rozebrany został płot. Wchodząc głębiej zauważymy już pełno różnego rodzaju śmieci. Elementy zużytych telewizorów, resztki żywności, a nawet wspomniany wózek sklepowy. „

 

Przygotowaliśmy wówczas też krótki materiał filmowy:

 

 

 

 

 

Zanim przejdziemy jednak pokażemy jak to wygląda dzisiaj, trzeba wspomnieć o kluczowych decyzjach. Tamta nasza publikacja zbiegła się bowiem w czasie ze złożeniem przez ratusz propozycji firmie Nordic Development, w sprawie przejęcia znajdujących się na Wyspie Młynów Rothera, które władze Bydgoszczy chciały przejąć, aby wyremontować – skutki tamtej decyzji możemy obserwować już od kilku miesięcy. Miasto Bydgoszcz z deweloperem wymieniło się na inne działki, w tym na wspomnianą przy ulicy Wrocławskiej. Pomysł ten jak pokazała dyskusja radnych budził wówczas pewne kontrowersje, nieco ciszej mówiono już o tym, że ta transakcja pozwoli upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – z jednej strony rozpocząć rewitalizację Młynów Rothera, a z drugiej dać szansę na zagospodarowanie działek, na które ratusz nie miał pomysłu.

 

Po 2020 roku zakończyła się budowa apartamentowców przy IV śluzie. Jednym mogą się one podobać bardziej, innym już mniej, ale na pewno jest to bardziej estetyczne zagospodarowanie terenu, niż to co widzieliśmy 10 lat temu. Na koniec kilka aktualnych zdjęć:

 

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Ministerstwo chce, aby media były bardziej niezależne. Media samorządowe mogą czekać ograniczenia

  W poniedziałek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało początek prac nad nową ustawą medialną, która ma zapewnić większy pluralizm. W założeniach resortu wskazano też na problem mediów wydawanych przez samorządy.

 • Sytuacja finansowa samorządów może się poprawić w 2025 roku. Jest projekt

  Pod koniec czerwca lub w pierwszych dniach lipca ma zostać skierowany do konsultacji publicznych projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego. To odpowiedź na spustoszenie, jakie wywołały w samorządowych budżetach zmiany wprowadzone m.in. przez Polski Ład. Ministerstwo Finansów chce, aby reforma zaczęła obowiązywać już z początkiem 2025 roku. Z wyliczeń resortu wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym.

Wiadomości z regionu