Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMiało być o Zachemie, a skończyło się na Tusku i Putinie. Czyli tak wygląda debata o ważnych dla mieszkańców sprawach

Miało być o Zachemie, a skończyło się na Tusku i Putinie. Czyli tak wygląda debata o ważnych dla mieszkańców sprawach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 25 lipiec 2023 15:16

Posłanka Iwona Kozłowska i przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Rady Miasta Bydgoszczy zaapelowali do bydgoskich posłów PiS, aby poparli przyjęte już przez Senat poprawki, zabezpieczające interes samorządów. Konferencję próbowała zdominować jednak Telewizja Polska pytaniami o współpracę Donalda Tuska z Władymirem Putinem.

Na temat specustawy dotyczącej kilku obszarów zdegradowanych w Polsce, tym terenów bydgoskich po Zachemie pisaliśmy już wiele razy. Przyglądając się debacie najpierw w Sejmie a potem w Senacie największe zainteresowanie budziła sprawa finansowania. Minister Ozdoba tłumaczył, że po to jest ta specustawa, aby móc oszacować w pełni potrzebne środki i przeprowadzić rekultywację. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski bywając na posiedzenia parlamentarnych postulował, aby zapisać iż działania samorządu to zadania zlecone przez administrację rządową, co wymagałoby pełnego zrefundowania ponoszonych kosztów, bowiem szacuje się, że koszt rekultywacji Zachemu wyniesie co najmniej 2 mld zł na co budżetu Bydgoszczy nie stać. W Sejmie zgłaszano w tym kierunku poprawki, ale upadły, Senat zapis o zadanie zleconym jednak przyjął. Teraz sprawa wróci jednak do Sejmu.

 

Na konferencji prasowej posłanka Iwona Kozłowska, apelowała aby te zapisy utrzymać. Są bowiem obawy, że może się okazać to martwa specustawa, za którą nie pójdą pieniądze – Żeby było to finansowane z budżetu państwa – mówił radny Robert Langowski – Gdybyśmy musieli to w okresie kilku lat zremediować ten teren, a trzeba to robić szybko, to co rok kilkaset milionów złotych musielibyśmy brać kredyty, aby zremediować ten teren.

 

Minister w Senacie zapewniał

W czasie lipcowej debaty na plenarnym posiedzeniu Senatu, były samorządowiec, senator Wadim Tyszkiewicz wprost zapytał ministra Jacka Ozdobę, czy samorządy otrzymają 100% refundacji kosztów rekultywacji – Podobno nie ma pytań na które można odpowiedzieć tak, czy nie, ale w tym wypadku zrobię wyjątek i odpowiem precyzyjnie tak – mówił minister Ozdoba.

 

Trochę kłóci się to z narracją lokalnych polityków PO, iż w całości samorząd będzie musiał to sfinansować, nie mniej jednak zapis o zadaniu zleconym na pewno byłby korzystny dla samorządów, jednocześnie dawał większe szansę, że kompleksowa reakultywacja będzie przeprowadzona w najbliższych latach.

 

Wtedy pojawił się Putin z Tuskiem

Zupełnie nowych emocji tej konferencji prasowej nadało jednak uaktywnienie się TVP3 Bydgoszcz, której przedstawiciel z kartki odczytał pytanie – dlaczego rząd Donalda Tuska razem z rządem Władymira Putina ustalał wspólną politykę przeciwko prezydentowi Kaczyńskiemu?

 

Pytanie pochodzić miało z Warszawy, jak wynika z kartki jest ono elementem instrukcji autorstwa Michała Smoczyńskiego opisane instrukcją: ,,Pytanie do zadania w sejmie i w ośrodkach do PO w kontekście informacji z Resetu”.


- Może pan powie na temat spotkań premiera Morawieckiego z prezydentem Łukaszenko na temat relacji Polski z Putinem? - odpowiedziała posłanka Kozłowska - Myślę, że temat jaki poruszamy na tej konferencji jest niezmiennie istotny dla mieszkańców Bydgoszczy i o tym rozmawiamy. Jeżeli jest pan przedstawicielem Telewizji Bydgoskiej, aby pomyślał o tym, że robimy to dla mieszkańców Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

  Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

 • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

  Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

  Etykiety: linia nr 201

Wiadomości z regionu