Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoskie lokomotywy hybrydowe mogą zrewolucjonizować polską kolej

Bydgoskie lokomotywy hybrydowe mogą zrewolucjonizować polską kolej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 17 lipiec 2023 15:13

Spora część linii kolejowych w Polsce jest zeelektryfikowana, są jednak odcinki bez dostępu do sieci trakcyjnej, wówczas przewoźnicy zazwyczaj wymieniają na trasie lokomotywy na spalinowe, co wiąże się z dłuższym postojem na stacji. PKP Intercity liczy, że lokomotywy hybrydowej bydgoskiej PESA rozwiążą ten problem. W poniedziałek w PESA gościł wiceprezes PKP Intercity i wiceminister aktywów państwowych.


- Lokomotywa spalinowo-elektryczna, produkt absolutnie innowacyjny, ponieważ my takiego produktu nie mieliśmy i wiem, że PESA także stworzyła nowe rozwiązania techniczne. Te rozwiązania techniczne spalinowo-elektryczne będą mogły poruszać się na trasie niezeelektryfikowanej z prędkością do 120 km/h na godzinę, a w przypadku trasy zeelektryfikowanej do 160 km/h. Znakomicie pozwolą nam obsługiwać dłuższe relacje łączone – wyjaśniał wiceprezes PKP Interity Tomasz Gontarz podczas konferencji prasowej.

 

Sam system spalinowo-elektryczny to nic nowego, ale rozwiązanie nazywane przez PESA Dual Power wyróżnia się właśnie tymi prędkościami, które przytoczył wiceprezes PKP Intercity.

 

- Jest to lokomotywa bardzo nietypowa i dotychczas niespotykana na polskim rynku, bo PESA od lat buduje lokomotywy z silnikami dojazdowymi, ale tutaj proszę zauważyć, że ten silnik spalinowy pozwala na osiąganie dużych prędkości, pociągnięcie dużego składu z dużą prędkością – uzupełnia wiceprezes PESA Maciej Maciejewski.

 

 

 

 

Kontrakt na lokomotywy hybrydowe Dual Power PKP Intercity zawarła w ubiegłym roku i jest on obecnie realizowany. Wiceprezes Gontarz przyznał, że obecnie wartość trzech kontraktów realizowanych przez PKP Intercity w PESA przekracza miliard złotych.

 

W PESA gościł w poniedziałek też wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki – Życze wszystkim polskim zakładom takim jak PESA, żeby kontaktom realizowanym dla firm jak PKP Intercity, aby mogły wygrywać rywalizację na rynkach międzynarodowych, jak najskuteczniej rozpychać się w innych krajach, wygrywać przetargi wchodzić na rynki, aby być większym silniejszym, dla ludzi którzy tutaj pracują, dla regionu i dla całej Polski.

 

Gościom zaprezentowano również w akcji lokomotywę wodorową.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

  Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

 • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

  Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

  Etykiety: linia nr 201

Wiadomości z regionu