Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSzopiński: Rząd zmarginalizował Bydgoszcz w inwestycjach kolejowych

Szopiński: Rząd zmarginalizował Bydgoszcz w inwestycjach kolejowych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 07 lipiec 2023 20:27

Na początku tygodnia informowaliśmy, że w nowej wersji Krajowego Programu Kolejowego dopiero na liście rezerwowej znalazły się zadania jak modernizacja ciągu Trójmiasto – Bydgoszcz-Inowrocław do 200 km/h, czy modernizacja ciągu Bydgoszcz – Szczecin. Zdaniem posła Jana Szopińskiego świadczy to o kolejowej marginalizacji Bydgoszczy.


Szopiński w tej sprawie składał interpelacje, z odpowiedzi na którą dowiedzieliśmy się o tym, że nie możemy być pewni realizacji tych zadań do 2030 roku.

 

 

- Rząd tworząc nowy program kolejowy zmarginalizował Bydgoszcz, bo część z ważnych dla naszego miasta inwestycji kolejowych, które powinny być rozpoczęte w Bydgoszczy do roku 2030 niestety zostały ujęte jedynie na liście rezerwowej – ocenia poseł Jan Szopiński z Lewicy, który zapowiada dalsze działania - W dalszym ciągu będę zabiegać o to, aby inwestycje, które dałyby Bydgoszczy dalszego rozwoju znalazły się po stronie rządowej.

 

Szansą dla przesunięcia tych zadań, w szczególności znajdujących się dość wysoko na liście rezerwowej zadań związanych z linią Trójmiasto – Bydgoszcz – Inowrocław, byłoby zwiększenie puli finansowania Krajowego Programu Kolejowego poprzez zwiększenie jego limitu.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Skrajne ubóstwo z tendencją wzrostową

  Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia Szlachetna Paczka publikuje ,,Raport o biedzie”. Tegoroczny raport zawiera niestety również wstydliwe dla społeczeństwa informacje: problem skrajnego ubóstwa dotyka 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów – rok do roku mamy wzrost o 40 tys. osób.

  Etykiety: Szlachetna Paczka
 • Czy osoby, które nie wymieniły pieców faktycznie nie mają się czego obawiać?

  Od 1 stycznia w województwie kujawsko-pomorskim nie będzie wolno wykorzystywać do ogrzewania pieców bezklasowych oraz na paliwa stałe niespełniających norm Unii Europejskiej. Była ostatnio dyskusja o przesunięciu tego terminu w czasie, ale samorządowcy tego nie zdecydowali. Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział w nowym roku debatę i sugerował, że w dużej mierze egzekwowanie tych przepisów dzisiaj to martwe prawo. Czy, aby na pewno?

  Etykiety: smog

Wiadomości z regionu