Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent otrzymał od radnych wotum zaufania i absolutorium

Prezydent otrzymał od radnych wotum zaufania i absolutorium

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 21 czerwiec 2023 18:36

W trakcie ostatniej sesji absolutoryjnej w tej kadencji Rada Miasta Bydgoszczy udzieliła prezydentowi Rafałowi Bruskiemu absolutorium za 2022 rok oraz wotum zaufania po debacie o stanie miasta. Nie jest to jednak nic zaskakującego, bowiem można powiedzieć, że już przed sesją ,,głosy były policzone”, bowiem do przewidzenia było poparcie Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy.

 

Również do przewidzenia było to, że radni Prawa i Sprawiedliwości będą głosować przeciwko. Tegoroczną debatę o stanie miasta przykryła trochę dyskusja jaka się odbyła na sesji Rady Miasta Bydgoszczy pomiędzy prezydentem Bruskim i ministrem Łukaszem Schreiberem. Więcej o tej dyskusji piszemy: Niespodziewana debata pomiędzy prezydentem Bruskim i ministrem Schreiberem

 

Podobnie jak wyniki głosowania, do przewidzenia był przebieg dyskusji. Ze strony radnych Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy słyszeliśmy opinie, że miasto dobrze się rozwija pomimo obcinania przez rząd finansów samorządów. Szczególnie Nowa Lewica skupiła się w krytykowaniu rządu. Opozycja w Radzie Miasta – czyli Prawo i Sprawiedliwość nie było dłużne zarzucając z kolei nieudolność prezydentowi. Słuchając jednych i drugich można było odnieść wrażenie, że albo mówią o innym samorządzie, albo żyją w innych rzeczywistościach. Z uwagi na tak rozbieżne interpretacje, trudno było mówić o jakiejkolwiek debacie.

 

Jednym z przedmiotów wyraźniejszego sporu była ocena sytuacji finansowej Bydgoszczy. Zdaniem prezydenta i jego współpracowników możliwości inwestycyjne są ograniczone z powodu reform Polskiego Ładu, który ograniczył wpływy z podatku PIT. Radny Jarosław Wenderlich wskazywał z kolei, że pomimo planowanego sporego deficytu na 2022 rok – powyżej 270 mln zł, w ostateczności było to ponad 100 mln zł ale na plusie. Wenderlich wskazał również, że pomimo ograniczenia wpływów z PIT, to w 2022 roku były one wyższe niż prognozował ratusz na ten rok w 2020 roku, czyli jeszcze przed Polskim Ładem. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana, bowiem ratusz swoje dokumenty finansowe opiera na danych Ministerstwa Finansów, czyli wpływ na wyższe dochody samorządu miała inflacja, choć za nią idą też wyższe wydatki.

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Radny sejmikowy rezygnuje z teki wiceministra. Media piszą o konflikcie w resorcie

  Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Paweł Zgórzyński, związany politycznie z PSL-em, w styczniu dostał nominację na wiceministra w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Teraz z tej funkcji zrezygnował – oficjalnie z powodów osobistych, ale według ogólnopolskich mediów jest drugie dno.

 • Karty w Sejmiku Województwa wydają się już rozdane

  Do wyboru nowego Zarządu Województwa i władz Sejmiku Województwa jeszcze prawie miesiąc, ale wszystko wskazuje na to, że tutaj mamy podręcznikowe status quo i na zmiany większe się nie zanosi. Nikt nawet właściwie nie rozważa, aby marszałkiem został kto inny jak Piotr Całbecki, który w Toruniu uzyskał fenomenalny wynik. Jak spojrzymy na poprzednie kadencję to jego pozycja była równie silna, ale wtedy przynajmniej w publicystyce robiono bydgoszczanom nadzieje o marszałku z Bydgoszczy. Teraz na to się nie zanosi.

Wiadomości z regionu