Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,, Bydgoszcz jest fajnym miastem do życia, ma ciekawą przestrzeń”, a ,,architektura ma służyć mieszkańcom”

,, Bydgoszcz jest fajnym miastem do życia, ma ciekawą przestrzeń”, a ,,architektura ma służyć mieszkańcom”

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 07 czerwiec 2023 14:48

W maju informowaliśmy o tym, że amerykańskie muzeum Chicago Arteneum wyróżniło bydgoszczanina Przemysława Gawędę wśród 40 najlepszych architektów poniżej 40 roku życia w Europie. To wyróżnienia ma na celu wskazać najbardziej perspektywicznych projektantów. Zapraszamy na dłuższą rozmowę z Przemysławem Gawędą o projektowaniu oraz o Bydgoszczy.

 

- Architekci jako jednostki projektowe poprzez swoją aktywność zawodową mogą oddziaływać projektami, pomysłami i ulepszać zastaną rzeczywistość – mówi Przemysław Gawęda podczas rozmowy z nami, którą odbyliśmy w zrewitalizowanej przestrzeni Młynów Rothera - Staram się w swoim projektowaniu, wraz z zespołem który tworzę, a więc pracownią, podejmować takie działania, dzięki którym te projekty będą użytkowe i funkcjonalne.

 

- Projektując i wykonując tą pracę na co dzień wychodzimy z założenia, że projekty powinny być przede wszystkim użytkowe, to jest ich podstawowa cecha. Architektura co do zasady powinna w dzisiejszych czasach powinna dostosować się do tego co się na świecie dzieje, do dynamicznego rozwoju sytuacji – wyjaśnia nam Przemysław Gawęda - Był taki architekt modernistyczny Walter Gropius, który sobie cenię bardziej za osobowość. Powiedział taką sentencję, że generalnie architektura nie powinna być poddawana konsultacjom opinii publicznej i wynikom tych konsultacji, ponieważ na ogół powstanie to co na ogół znamy. Dlatego tutaj jest ważna rola projektanta, architekta, aby poprzez to co robi, to co tworzy, zaproponować taką formę i funkcję, która będzie trafiona i właściwa.

 

Pytany już bezpośrednio o Bydgoszczy przyznaje, że Bydgoszcz ma pod względem architektonicznym ogromny potencjał do rozwoju - Bydgoszcz to jest bardzo szeroka przestrzeń do popisu, jest wiele aspektów do – może nie tyle poprawienia, co zaprojektowania. Mamy tutaj ścisłe centrum ze swoimi problemami, mamy rzekę, która uważam ma fantastyczne walory i uważam, że powinna być jeszcze bardziej eksploatowana niż jest, ale odbieram ją jako bardzo duży pozytyw. Także na pewno jest co robić.

 

- Bydgoszcz jest fajnym miastem do życia, ma ciekawą przestrzeń. Trzeba tą przestrzeń poznać, aby móc się o niej szczegółowo wypowiadać, ale jest tutaj szerokie pole do popisu i mam nadzieję, że ta tkanka architektoniczna, urbanistyczna w centralnej części, która ma swoje problemy będzie się dynamicznie zmieniać, za co trzymam kciuki – dodaje.

 

Gawędę pytamy też o konkretne elementy dotyczące Bydgoszczy, pierwszą z nich jest rozwój wysokiej zabudowy - Na pewno Bydgoszcz potrzebuje inwestycji, potrzebuje obiektów, które mogą dominować w skali miasta poprzez wysokość kondygnacji. Natomiast tendencję w architekturze i rozwoju miast pokazują, że miasta które się rozwijają dynamicznie, które są okręgami przemysłowymi, które skupiają wokół siebie przemysł i szeroko pojęty biznes, taką architekturę przyciągają. Czy ona powinna występować w centrum czy na obrzeżach miasta? Tego nie jesteśmy w tej chwili ocenić, natomiast jeżeli działania podjęte, które wynikają z planów miejscowych, które są poprzedzone analizami, karzą pewnie sądzić, że jest to generalnie decyzja przemyślana. Bydgoszcz ma na pewno potencjał, aby ten potencjał przyciągać – ocenia architekt Gawęda.

 

Drugi element to potencjalna dyskusja w przyszłości nad odbudową zasypanego fragmentu Kanału Bydgoskiego, taka dyskusja ma szansę w przyszłości mieć miejsce, bowiem uchwalone w ubiegłym roku przez radnych studium zagospodarowania przestrzennego dąży do ograniczenia ruchu na ulicy Focha - Każda próba odtworzenia tego co było i wkomponowania tego w przestrzeń miasta daje plusy. Uważam, że Kanał jest fajnym obiektem, to bezdyskusyjnie sprawa – jest to obiekt który powinien być remontowany, naprawiany, to jest kawał historii Bydgoszczy – dlatego w mojej ocenie wszelkie działania, które mają na celu jego rewitalizowanie, odtworzenie, to jest ogromna wartość. Pamiętajmy, że jest to szansa na nowoczesną architekturę. Jeżeli to się w pewnym momencie spina i jest na to plan, to ma szansę to się udać – przyznaje nasz rozmówca.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

  Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

 • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

  Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

  Etykiety: linia nr 201

Wiadomości z regionu