Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszczanie zgłosili ponad 800 projektów do budżetu obywatelskiego. Teraz przejdą weryfikację

Bydgoszczanie zgłosili ponad 800 projektów do budżetu obywatelskiego. Teraz przejdą weryfikację

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 07 czerwiec 2023 11:40
Nowy parking Nowy parking Fot: UMB

Dokładnie mowa o 817 projektach, co jest wynikiem wyższym niż w ubiegłorocznej edycji. O tym ile dokładnie trafi pod głosowanie zdecyduje weryfikacja. Do wykorzystania jest pula 16 mln zł. Głosowanie odbędzie się pod koniec roku.


Największy udział w tej mają projekty osiedlowe, których zgłoszono 495. Głosowanie będzie polegać mieszkańcy konkretnych dzielnic wybierać będą w ramach swoich osiedli. Każde osiedle ma z góry przyznany budżet, który oparty jest o liczbę mieszkańców.

 

 

Mamy też 44 projekty ponadosiedlowe, na te głosować będą wszyscy mieszkańcy miasta. Do tego jest też 88 projektów społecznych, w ramach tego zagadnienia mogą być to np. bezpłatne kursy zabytkowymi autobusami albo większe wydarzenia kulturalne. Sporą ilość stanowią też mikroprojekty osiedlowe, w ramach tej dziedziny będzie można finansować festyny osiedlowe lub inne formy rozrywkowe. Najwięcej projektów osiedlowych zgłoszono w Nowym Fordonie – 51 oraz na Leśnym – 45.

 

Na Leśnym powstał parking, a przed nami cykl koncertów Kanał Kultura

Wspomniane wyżej projekty po weryfikacji będą poddane pod koniec roku głosowaniu, a wybrane zadania do realizacji trafią w przyszłym roku. Bydgoski Budżet Obywatelski trwa jednak od kilku lat, zatem można wymieniać by już w setkach realizowane projekty. Dla przykładu w tym roku powstało decyzją mieszkańców kilka parkingów osiedlowych np. przy ulicy Pestalozziego na Bartodziejach i Topolowej na Leśnym.

 

Sporym zainteresowaniem w ubiegłorocznym glosowaniu spotkała się inicjatywa Kanału Kultura, czyli organizacji cyklu koncertów i innych imprez nad Kanałem Bydgoskim. Poniżej możecie zobaczyć nasz materiał podsumowujący ubiegłoroczną edycję:

 

Jeżeli ktoś chce jednak zobaczyć Kanał Kultura na żywo to 24 czerwca obok stadionu Gwiazdy odbędzie się Potańcówka Świętojańska, a dzień później irlandzki koncert. Kolejne wydarzenia z cyklu odbędą się w lipcu i w sierpniu.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

  Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

 • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

  Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

  Etykiety: linia nr 201

Wiadomości z regionu