Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNaukowiec uważa, że planowany przebieg szybkiej kolei degraduję Bydgoszcz. Ma lepszą propozycję

Naukowiec uważa, że planowany przebieg szybkiej kolei degraduję Bydgoszcz. Ma lepszą propozycję

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 09 czerwiec 2023 00:56
Naukowiec uważa, że planowany przebieg szybkiej kolei degraduję Bydgoszcz. Ma lepszą propozycję European Communities, 1992

W czasopiśmie naukowym wydawanym przez Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie ukazał się artykuł prof. Tadeusza Wójcika pt. ,,Optymalny układ linii kolei dużych prędkości w Polsce”. Autor wyraża w nim krytyczne uwagi wobec koncepcji kolei dużych prędkości jakie chce wdrażać w ramach projektu CPK rząd. Jednocześnie wskazuje on wprost, że ta koncepcja degraduje rolę Bydgoszczy, bowiem poprzednie plany rozwojowe zakładały przebieg linii KDP Warszawa – Gdańsk przez Bydgoszcz.


Nowa linia z CPK do Gdańska zamiast przebiegać przez centrum Bydgoszczy (tak jak to przyjęto w KPZK 2030) ma przebiegać od niego w odległości ok. 60 km, licząc w linii prostej, albo nawet 80 km, licząc wzdłuż istniejących linii kolejowych (przez Toruń, do połączenia z KDP w rejonie Kowalewa Pomorskiego). Przy tak dużej odległości wątpliwym jest korzystanie z tej nowej linii przy podróżach w relacji Bydgoszcz – Gdańsk, co odbije się negatywnie na funkcjonalności tej linii KDP – czytamy w artykule naukowym.

 

 

Profesor Wójcicki wyraża zdziwienie, że pomimo spełnienia części specyfikacji dla szybkiej kolei przez linię kolejową nr 9 (biegnie ona z Warszawy przez Iławę do Gdańska, tzw. magistrala Pendolino) chce się budować równolegle położoną linię przez Grudziądz - Wydaje się, że nie powinno być dwóch linii KDP w tej samej relacji, a więc najlepszym rozwiązaniem byłoby skrócenie tej drugiej linii tylko do odcinka Warszawa –Bydgoszcz z jednoczesnym przeprowadzeniem dalszej modernizacji linii nr 9 – pisze naukowiec. Mamy zatem wniosek, aby skupić się głównie na budowie szybkiej kolei z Warszawy/CPK do Bydgoszczy.

 

Z Bydgoszczy do Gdańska modernizowana ma być linia nr 131 nawet do 200 km/h. Prof. Wójcicki postuluje dalej, o budowę szybkiej kolei z Bydgoszczy do Szczecina. Rządowa koncepcja zakłada skomunikowanie Szczecina z Warszawą przez Poznań. Tutaj mamy propozycję postawienia mimo wszystko na Bydgoszcz. We wnioskach autor tego artykułu postuluje o powstanie 11 szybkich tras w Polsce, w tym w relacji Warszawa – Bydgoszcz – Piła – Szczecin.

 

Prof. Tadeusz Wójcicki jest pracownikiem naukowym Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Skrajne ubóstwo z tendencją wzrostową

  Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia Szlachetna Paczka publikuje ,,Raport o biedzie”. Tegoroczny raport zawiera niestety również wstydliwe dla społeczeństwa informacje: problem skrajnego ubóstwa dotyka 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów – rok do roku mamy wzrost o 40 tys. osób.

  Etykiety: Szlachetna Paczka
 • Czy osoby, które nie wymieniły pieców faktycznie nie mają się czego obawiać?

  Od 1 stycznia w województwie kujawsko-pomorskim nie będzie wolno wykorzystywać do ogrzewania pieców bezklasowych oraz na paliwa stałe niespełniających norm Unii Europejskiej. Była ostatnio dyskusja o przesunięciu tego terminu w czasie, ale samorządowcy tego nie zdecydowali. Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział w nowym roku debatę i sugerował, że w dużej mierze egzekwowanie tych przepisów dzisiaj to martwe prawo. Czy, aby na pewno?

  Etykiety: smog

Wiadomości z regionu