Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWicewójt naczelnym a w gazetce kilkanaście zdjęć wójta – czyli przegląd mediów samorządowych z powiatu

Wicewójt naczelnym a w gazetce kilkanaście zdjęć wójta – czyli przegląd mediów samorządowych z powiatu

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 07 czerwiec 2023 06:42

Wydawanie własnej gazety przez bydgoski ratusz wywołało spore kontrowersje, w swoje media angażują środki jednak też mniejsze gminy, w powiecie bydgoskim szczególnie widoczna jest gmina Białe Błota, która wydaje kwartalnik ,,Białe Błota – Tu i Teraz” w nakładzie 3 tys. sztuk. Co się rzuca w oczy przy analizie ostatniego numeru, to pojawienie się zdjęć z udziałem wójta Dariusza Fundatora jak naliczyliśmy aż 14 razy w jednym numerze.


Na pierwszej stronie mamy oczywiście wstęp do wójta Fundatora - na tle ubiegłorocznych wydatków inwestycyjnych, zaplanowana obecnie kwota blisko 70 mln zł robi wraże- nie, umożliwiając kontynuację i zakończenie najważniejszych projektów – chwali się wójt mieszkańcom. W oczy rzuca się w tej gazetce chociażby relacja z Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ubogacona trzema zdjęciami, z tego na dwóch wójt Fundator występuje jako kwestujący wolontariusz. Z tekstu dowiadujemy się, że kwestował razem z nim wicewójt Paweł Zuehlke – jest to ważna informacja, bowiem Zuehlke jest też formalnie redaktorem naczelnym tego gminnego periodyku. Wicewójt jako naczelny sprawia, że nie możemy mówić o niezależnym medium, ale już pod tytułem jest wzmianka, że jest to samorządowy kwartalnik gminy, czyli można powiedzieć biuletyn. Zatem gazetka wójta Białych Błot nie próbuje naśladować niezależnych mediów, co z kolei robi bydgoski ratusz, a urzędnicy tytułują sami siebie niezależnymi dziennikarzami.

 

Na trzy zdjęcia z Finału WOŚP, na dwóćh wójt zbiera do puszki

 

 

Osielsko i Koronowo też mają swoje biuletyny

Od wielu lat gmina Koronowo wydaje ,,Kurier ratuszowy – Bezpłatny informator gminy Koronowo” Sam tytuł już sugeruje, że jest to biuletyn ratuszowy, o ile na pierwszej stronie mamy duże zdjęcie burmistrza Patryka Mikołąjeskiego wraz z przedmową na całą stronę, to jest to jedno z dwóch zdjęć na których pojawia się burmistrz (na drugim burmistrz nie jest specjalnie eksponowany). Sama treść ,,Kuriera ratuszowego” to sprawozdanie z działalności ratusza, nie ma tutaj zatem próby naśladowania niezależnych mediów.

 

Gminy Ośrodek Kultury w Osielsku wydaje z kolei ,,Panoramę Osielska”, która jak wyczytać możemy wydawana jest od 1992 roku. Wchodzi ona w pewnym sensie w rolę mediów komercyjnych, co więcej publikuje nawet reklamy (co jak wynika z opinii Rzecznika Praw Obywatelskich jest dość kontrowersyjne). W przeciwieństwie do opisywanych wcześniej tytułów na pierwszej stronie nie znajdziemy wstępu od wójta. Wójt Wojciech Sypniewski pojawia na 36 stronach tak naprawdę dopiero na ostatniej, na zdjęciach grupowych dotyczących utworzenia ZIT dla Metropolii Bydgoszcz, gdzie włodarze wszystkich gmin ją tworzących gościli w Żninie. Gazeta z Osielska wyróżnia się też tym, że duża część treści nasyłana jest przez samych mieszkańców.

 

Gminy realizowały jeszcze niedawno audycje telewizyjnopodobne

Gminy Koronowo i Osielsko jeszcze nie tak dawno produkowały do mediów społecznościowych audycje multimedialne w formule podsumowania tygodnia. Nie będziemy ich jednak analizować,gdyż ostatni tego typu materiał w Osielsku powstał pod koniec ubiegłego roku, natomiast gmina Koronowo zrezygnowała z nich przed końcem 2020 roku. Od burmistrza Koronowa słyszymy, że było to drogie przedsięwzięcie.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

  Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

 • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

  Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

  Etykiety: linia nr 201

Wiadomości z regionu