Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSporo nagród dla bydgoskich wynalazków na targach w Katowicach

Sporo nagród dla bydgoskich wynalazków na targach w Katowicach

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 06 czerwiec 2023 00:55
Sporo nagród dla bydgoskich wynalazków na targach w Katowicach Fot: UKW

W dniach 24 i 25 maja w Katowicach odbyły się Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji - INTARG, pracownicy naukowi Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przywieźli z nich 15 medali i nagród. To jedne z najważniejszych tego typu targów w Polsce, choć naukowcy z UKW z powodzeniem przywożą medale także z targów zagranicznych, w szczególności z kierunku azjatyckiego Japonii i Tajwanu.

 

Najbardziej cenne wyróżnienie to diamentowy medal przyznany za opracowanie indywidualnego aparatu oddechowego codziennego użytku z aktywnym systemem cyrkulacji i filtracji.

 

W ostatnich latach takim projektem flagowym z UKW jest rozwijanie egzoszkieletu, który może pomoc w poruszaniu się osobom niepełnosprawnym, ale też tym pełnosprawnym zwiększyć możliwości siłowe. Platynowy medal na INTARG w Katowicach zdobył napęd przekładni cięgnowej egzoszkieletu na rękę.

 

Jeżeli chodzi o złote medale, to pracownicy bydgoskiego UKW zdobyli ich aż sześć za:
- Wykorzystanie odpadowej biomasy z produkcji rolnej do otrzymywania biopolioli stosowanych w technologii wytwarzania spienionych materiałów

termoizolacyjnych

 

-Zastosowanie biopoliolu na bazie tłoczonego na zimno oleju lnianego do syntezy

elastycznych pianek poliuretanowych dedykowanych przemysłowi meblarskiemu

i tapicerskiemu

 

- Innowacyjne rozwiązanie osi Z w układzie frezarki górnowrzecionowej –

zduplikowana oś Z – sterowana numerycznie oraz pasywnie

 

- AirliQ - hybrydowy tunel przepływowy

 

- Zmodyfikowane, mobilne stanowisko do automatycznego skanowania 3D osób i

innych pionowo zorientowanych obiektów

 

-Sztuczny mięsień rękawicy rehabilitacyjnej

 

Mamy też dwa medale srebrne:
- Nowy uniwersalny kompozyt polimerowy napełniony odpadem podrukarskim

- Kompozyt polimerowy ekranujący wpływ pola elektromagnetycznego,

selektywnie metalizowany prądowo

 

oraz dwa brązowe:
-Prototyp karuzeli dla koni (Horse Walker) z możliwością sterowania za pomocą

urządzeń mobilnych

- Innowacyjna metoda nasączania i utrwalania kolorowych wydruków 3D w

technologii CJP

 

Ponadto Urząd Patentowy RP przyznał swoją nagrodę zespołowi, który opracował innowacyjne rozwiązanie osi Z w układzie frezarki górnowwrzecionowej. Fundacja Polonia wyróżniła Marka Isbrandta voucherem na wyjazd do Belgii.

 

Ministerstwo Edukacji i Nauki za aktywność w promocji polskiej nauki na arenie międzynarodowej wyróżniło Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

  Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

 • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

  Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

  Etykiety: linia nr 201

Wiadomości z regionu