Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPozostałości starej Bydgoszczy na Placu Teatralnym zakopane. Ruszyła budowa czwartego kręgu

Pozostałości starej Bydgoszczy na Placu Teatralnym zakopane. Ruszyła budowa czwartego kręgu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 03 czerwiec 2023 15:47

Kilka dni temu przedstawiliśmy informację o wstępnych wynikach prac archeologicznych na Placu Teatralnym, pozostałości fundamentów zostały już w dużej mierze zakopane i rozpoczynają się właściwe prace związane z budową IV kręgu Opery Nova. W pierwszej kolejności zostaną wykonane roboty kanalizacyjne.

Kierujący pracami archeologicznymi Robert Grochowski ocenił pozyskane artefakty jako spektakularny sukces pod względem naukowym, bowiem mają one dużo powiedzieć o dziejach Bydgoszczy. Teraz przed archeologami najbardziej żmudny etap prac, który będzie realizowany już poza Placem Teatralnym. Więcej o efektach prac archeologicznych piszemy: Plac Teatralny krył przed nami ważny fragment historii Bydgoszczy

 

Teraz można wrócić już jednak do prac związanych z samą inwestycją. Poza pracami kanalizacyjnymi wkrótce rozpocznie się przygotowywanie fundamentów, równolegle do budowy IV kręgu opery, będzie budowany także parking ukryty pod płytą Placu Teatralnego. Całość prac ma się zakończyć w ciągu dwóch lat. Inwestycję finansują Województwo Kujawsko-Pomorskie i Miasto Bydgoszcz.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

  Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

 • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

  Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

  Etykiety: linia nr 201

Wiadomości z regionu