Jesteś tutaj: HomeBydgoszczGoście z najwyższej półki na inauguracji kongresu medycznego w Bydgoszczy

Goście z najwyższej półki na inauguracji kongresu medycznego w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 02 czerwiec 2023 11:17
Goście z najwyższej półki na inauguracji kongresu medycznego w Bydgoszczy fot. Hubert Pielas, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski uczestniczyli w czwartek w inauguracji XI Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów, który odbywa się w Bydgoszczy. Miejscem uroczystej jego inauguracji była Opera Nova.

 

Na początek należy wyjaśnić, że torakochirurgia to specjalizacja zajmująca się chirurgią klatki piersiowej. Kongres jest trzydniowy, potrwa do soboty - Komitet Naukowy Kongresu przygotował wyjątkowy program, który skupiony jest wokół aktualnych zagadnień, szczególnie budzących kontrowersje i wymagających szerszych dyskusji. Wykłady zaproszonych gości będą dotyczyć m.in.: operacji z dostępów małoinwazyjnych, chirurgii robotowej, transplantacji czy leczenia obrażeń klatki piersiowej. Przewidujemy sesje poświęcone psychologii, etyce oraz odpowiedzialności zawodowej. Moim pragnieniem jest, aby problemy omawiane podczas Kongresu były spoiwem łączącym kardiochirurgów i torakochirurgów, aby zaciekawiły zarówno doświadczonych specjalistów, jak i młodych adeptów tych trudnych dziedzin. Przewidziane są też specjalne sesje konkursowe z atrakcyjnymi nagrodami – pisze w przedmiowie prezes Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów prof. Janusz Kowalewski. W Bydgoszczy znany jest on bardziej jako dyrektor Centrum Onkologii.

 

- Jestem wzruszony i niezwykle szczęśliwy, że dane mi tu spotkać naszych nestorów, naszych nauczycieli – mówił w czwartek na otwarciu marszałek Tomasz Grodzki - Na tym polega sztafeta pokoleń: myśmy uczyli się od naszych nauczycieli, potem staraliśmy się przekazać naszą wiedzę w zmieniającej się medycynie .

 


 

Marszałek Senatu zaapelował przy tej okazji do młodego pokolenia lekarzy, aby nigdy nie traktowali pacjenta jako przedmiotu - Zawsze powinien być podmiotem, osią naszego zainteresowania.

 

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu