Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZasilanie oświetlenia ulic z procesu spalania odpadów to jak na warunki polskie rozwiązanie pionierskie. Wdroży je Metropolia Bydgoszcz

Zasilanie oświetlenia ulic z procesu spalania odpadów to jak na warunki polskie rozwiązanie pionierskie. Wdroży je Metropolia Bydgoszcz

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 02 czerwiec 2023 00:06
Zasilanie oświetlenia ulic z procesu spalania odpadów to jak na warunki polskie rozwiązanie pionierskie. Wdroży je Metropolia Bydgoszcz Fot: Petr Kovar

We wtorek odbyło się podpisanie umowy pomiędzy gminami tworzącymi Bydgoską Grupę Zakupową a bydgoską spółką ProNatura, która zarządza spalarniom odpadów. Na mocy umowy od lipca to ProNatura będzie dostarczać prą do zasilania latarni w Bydgoszczy i gminach ościennych. O wyborze oferty ProNatury pisaliśmy już dobry tydzień temu, warto do sprawy wrócić, bowiem najprawdopodobniej w Polsce nie zastosowano takiego zadania na taką skalę.

Dostrzegamy jak z roku na rok wzrasta liczba instalacji alternatywnych dla tradycyjnych elektrowni, które produkują prąd. Również Miasto Bydgoszcz stara się rozwijać tego typu instalacje, jest jednak wiele problemów formalnych które sprawiają, że nie można tego prądu skierować po prostu do miejskich instytucji, czy do zasilania tramwajów. Wygranie przez ProNaturę przetargu na zasilanie oświetlenia ulicznego można traktować jako pewien kamień milowy.

 

- To początek pewnej drogi i najlepszy dowód na skuteczność i odpowiedzialność samorządów – podkreślał podczas podpisania umowy prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Kierujemy się zawsze interesem mieszkańców. Chcemy rozwinąć możliwości wytwarzania energii przez bydgoskie spółki i powiązać je z popytem ze strony samorządów. Wymaga to często odważnych, mądrych decyzji, które przynoszą korzyści w dłuższej perspektywie. Taką bez wątpienia była budowa naszej ekoelektrociepłowni. Teraz korzystamy podwójnie. Zorganizowaliśmy jeden z najlepiej funkcjonujących i najtańszych systemów zagospodarowania odpadów. Z drugiej strony wspólnie z naszymi partnerami zyskaliśmy możliwość kupowania prądu w bardzo atrakcyjnej cenie. Niższej, co warto podkreślić niż oferują je państwowe koncerny energetyczne.

 

Do końca czerwca bydgoskie ulice oraz w gminach ościennych oświetla prąd od Enea, za który samorządy płacą maksymalną ustawową stawkę w kwocie 965 zł (już z VAT) za MWh. Enea co prawda w przetargu ogólnym zaoferowała Bydgoskiej Grupie Zakupowej od lipca 805 zł za MWh z VAT, w przetargu na dostawę energii do oświetlania ulic bezkonkurencyjna okazałą się jednak ProNatura oferując 728 zł za MWh.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu