Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa Politechnice goszczą młodzi wynalazcy z wielu krajów świata

Na Politechnice goszczą młodzi wynalazcy z wielu krajów świata

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 30 maj 2023 19:35

Po raz drugi stacjonarnie w budynkach Politechniki Bydgoskiej, ale licząc dwie edycje zdalne w pandemii, to po raz czwarty odbywają się targi wynalazków. Wydarzenie ma charakter międzynarodowy, gościmy zatem młodych wynalazców z różnych części świata, chociażby dość sporą reprezentację z Iranu. W środę w godzinach 10:00-15:00 targi będą otwarte dla mieszkańców Bydgoszczy.

W tym roku szczególną rolę odgrywają zagadnienia związane z motoryzacją oraz zero waste, czyli czystą energią. Prezentowane wynalazki są oceniane przez jury, najlepsi dostaną nagrody, ale sam udział w konferencji to przede wszystkim szansa na spotkanie się ze sobą oraz potencjalnymi inwestorami. Wydarzeniu towarzyszą prelekcję o tym jak startupy mogą pozyskiwać środki. Jednym z partnerów wydarzenia jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

 

- Mamy zagranicznych wystawców, którzy bardzo prężnie przybyli do Polski z Iranu, z Chorwacji, z Ukrainy oraz z Mołdawii – wyjaśnia Edyta Wołczyk, główna koordynatorka inicjatywy.

 

 

Wśród prezentowanych wynalazków mamy pistolet wystrzeliwujący coś w rodzaju koła ratunkowego dla osoby topiącej się, która pozwala następnie tę osobę bezpiecznie ściągnąć do brzegu. Młodzi wynalazcy prezentują też swój generator wodoru, który ma być w ich wydaniu stosunkowo tani w produkcji, mogący zasilać pojazdy oraz zapowiadają wdrożenie rozwiązań opartych o fotokatalizę, czyli rozwiązania pozwalające w oparciu o światło produkować wodór. Mamy też konstruktora pojazdu, który może być wykorzystywany w wielu pracach, czy innowacyjne oprzyrządowanie dla pediatrów. Więcej o tych wynalazkach w naszym materiale filmowym.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu