Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDo końca tego roku elektociepłownia na Jachcicach chce całkowicie zrezygnować z węgla

Do końca tego roku elektociepłownia na Jachcicach chce całkowicie zrezygnować z węgla

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 01 czerwiec 2023 00:55
Do końca tego roku elektociepłownia na Jachcicach chce całkowicie zrezygnować z węgla Fot: CC0 by Pit1233

O planach PGE Energia Ciepła odejścia od węgla poprzez przejście na paliwo gazowe, które jest bardziej ekologiczne, pisaliśmy już wiele razy. Wynika to z inwestycji prowadzonych w bydgoskich elektrociepłowniach. Ostatnio PGE zapowiedziało, że inwestycja na Jachcicach wchodzi w ostatnie stadium.

 

Plan jest taki, aby w trzecim kwartale bieżącego roku całkowicie wyłączyć z eksploatacji kotły węglowe, które zastąpią kotły gazowe, które w ostatnich miesiącach zostały zbudowane. Cztery kotły gazowe będą wstanie wytworzyć moc 9,5 MWt, a w czerwcu rozpocznie się ich rozruch. PGE Energia Cieplna uważa, że efekt finalny tych działań będzie taki, że zwiększy się bezpieczeństwo energetyczne Bydgoszczy, jednocześnie poprawi jakość powietrza, bowiem zasilanie gazowe jest bardziej ekologiczne od węglowego.

 

Polski rząd przekonał Komisję Europejską, aby paliwo gazowe uznać za przejściowe w procesie zielonej transformacji. Dla Unii nie jest to zatem docelowa forma produkcji energii, ale Bruksela się zgodziła, aby wdrażać przez jakiś czas paliwa gazowe jako alternatywę dla węgla.

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu