Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSyn bydgoskiego burmistrza skatalogował dzieła Bacha. Od dzisiaj o jego związkach z Bydgoszczy przypomni tablica

Syn bydgoskiego burmistrza skatalogował dzieła Bacha. Od dzisiaj o jego związkach z Bydgoszczy przypomni tablica

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 29 maj 2023 20:27

Wolfgang Schmieder będący historykiem sztuki, zapamiętany zostanie głównie z opublikowania w 1950 roku w Lipsku katalogu dzieł jednego z najwybitniejszych kompozytorów w dziejach ludzkości Johanna Sebastiana Bacha, który zatytułował Bach Werke Verzeichnis. Jego dzieło w kształceniu muzykologów jest wykorzystywane do dzisiaj. Dwójka samorządowców dla przypomnienia tej postaci ufundowała tablicę.

 

- Ważną rzeczą jest podkreślenie, że urodził się w Bydgoszczy, jego ojciec był swego czasu burmistrzem Bydgoszczy – mówi radny województwa Roman Jasiakiewicz, który tablicę pamiątkową ufundował wraz z byłym bydgoskim radnym, do dzisiaj zaangażowanym w propagowanie bydgoskiej historii dr Markiem Jeleniewskim.

 

Tablica pojawiła się przy ulicy Poznańskiej, gdzie Wolfgang Schmieder mieszkał. Urodził się on w Bydgoszczy w 1901 roku, zmarł w 1990 roku we Fryburgu Bryzgowijskim.

 

Wspominany przez Jasiakiewicza jego ojciec Hans Schmieder pełnił z kolei w dziejach Bydgoszczy funkcję burmistrza.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu