Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPlac Teatralny krył przed nami ważny fragment historii Bydgoszczy

Plac Teatralny krył przed nami ważny fragment historii Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 30 maj 2023 00:30
Plac Teatralny krył przed nami ważny fragment historii Bydgoszczy Fot: UMB

Przez ostatnie 3,5 miesiąca przy Placu Teatralnym pracowali archeolodzy, którzy prowadzili prace przed rozpoczęciem budowy IV kręgu Opery Nova. Kierujący tymi pracami archeolog Robert Grochowski opisuje je jako ogromny sukces z punktu widzenia naukowego.


- Były to największe pod względem powierzchni badania archeologiczne w centrum Bydgoszczy, a i jedne z większych w Polsce, uwzględniając badania w strefie staromiejskiej – opisuje prace w mediach społecznościowych Robert Grochowski - Pod względem naukowym prace odniosły spektakularny sukces, dostarczając zupełnie nowych danych do dziejów tej części Bydgoszczy. Odsłoniliśmy obiekty archeologiczne oraz relikty drewnianej i murowanej zabudowy z okresu późnego średniowiecza oraz młodszy zespół zabudowań klasztoru bydgoskich Karmelitów, rozciągający się zwartym pasem wzdłuż północnego brzegu Brdy. W skład kompleksu wchodził m.in. port (pirs), budynek żurawia portowego, węgornia, drewniane nadbrzeże, murowane i drewniane budynki magazynowe i gospodarcze. Powyżej obiektów z okresu staropolskiego znajdował się relikt pruskiego kanału śluzowego z lat 1787 – 1789, przecinający teren inwestycji z NW na SE. W stropie nawarstwień, a w zasadzie tuż pod naszymi stopami, odsłoniliśmy liczne murowane relikty zabudowy, wzniesionej na przestrzeni XIX i pocz. XX w. na obszarze pruskiego Królewskiego Urzędu Prowiantowego, m.in. budynki Odwachu, piekarni wojskowej, spichrzy, magazynowe, gospodarcze i pomocnicze.

 

Zabezpieczone relikty podczas tych prac muszą przejść teraz proces konserwacyjny oraz analizy zgromadzone materiału, co potrwa przynajmniej kilka długich miesięcy. Pozwoli to dopiero domknąć proces archeologiczny, ale jak wynika z wpisu Grochowskiego, udało się dotrzeć do ważnego fragmentu historii Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu