Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOrlen chce mieć zrównoważone energetycznie stacje benzynowe. Pilotaż przeprowadzony został w Bydgoszczy

Orlen chce mieć zrównoważone energetycznie stacje benzynowe. Pilotaż przeprowadzony został w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 29 maj 2023 06:27

Na skrzyżowaniu ulic Magnuszewskiej i Glinki od jakiegoś czasu funkcjonuje najnowocześniejsza stacja PKN Orlen, która jest prawie samowystarczalna energetycznie. Koncern jest zadowolony z pierwszych efektów tego pilotażu, dlatego podobne ,,modelowe” stacje będą powstawać w całej Polsce.

W Bydgoszczy przetestowano model stacji benzynowej, która posiada własną instalację fotowoltaiczną, ale jednocześnie instalację do produkcji ciepła i chłodu, co pozwala wyprodukować samodzielnie aż 86% zapotrzebowania niezbędnej do działania energii. Procentowo jest to bardzo wysoki wskaźnik. System przetestowany na stacji ORLEN w Bydgoszczy został opracowany przez inżynierów z polskiej firmy IGLOO, producenta urządzeń chłodniczych, agregatów inwerterowych i kogeneracyjnych oraz pomp ciepła.

 

Kluczowym elementem projektu było też ograniczenie ilości zużywanej energii, szacuje się, że wdrożone przy Magnuszewskiej pilotażowe rozwiązania ograniczą zużycie prądu o 37 MWh rocznie, do około 201 MWh w skali całego roku. PKN Orlen bydgoski pilotaż ocenia jako sukces i podobne rozwiązania będą wdrażane na stacjach w całej Polsce.

 

Materiał filmowy PKN Orlen:

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu