Jesteś tutaj: HomeBydgoszczImprezę szachową, którą odebrano Bydgoszczy sponsoruje bezpośrednio kapitał objęty ukraińskimi sankcjami

Imprezę szachową, którą odebrano Bydgoszczy sponsoruje bezpośrednio kapitał objęty ukraińskimi sankcjami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 27 maj 2023 14:14
Imprezę szachową, którą odebrano Bydgoszczy sponsoruje bezpośrednio kapitał objęty ukraińskimi sankcjami Photo by Jani Kaasinen on Unsplash

Jutro (28 maja) zakończy się ostatni turniej z czteroczęściowego cyklu FIDE Women's Grand Prix, którego gospodarzem jest Nikozja na Cyprze. Impreza – jak już pisaliśmy, związana jest jednak ze sporymi kontrowersjami, bo po pierwsze w marcu odebrano ją w ostatniej chwili w Bydgoszczy, w ramach protestu nie występują w niej też Ukrainki. Okazuje się, że sprawa jest grubsza niż wygląda to na pierwszy rzut oka.

 

Mówimy o kontrowersjach, bowiem zmiana ostatniego gospodarza, czyli majowego turnieju, z Bydgoszczy na Nikozję, nastąpiła wręcz po cichu, międzynarodowa federacja FIDE nawet nie opublikowała oficjalnego komunikatu. Pozostają jedynie domysły, że poszło o trudności jakie spotkałyby w Polsce zawodniczki z Rosji, bowiem polskie władze za wymóg uczestnictwa rosyjskich szachistek wskazały podpisanie oświadczenia, w którym potępiają rosyjską agresję na Ukrainę. Co ważne – wiele rosyjskich szachistek, w tym uczestniczki tych prestiżowych zawodów, potępiły politykę Putina, są jednak zawodniczki, które wręcz mogą sprawiać wrażenie, że popierają tę wojnę.

 

Główny sponsor turnieju objęty na Ukrainie sankcjami

Cykl FIDE Women's Grand Prix sponsoruje Freedom Broker, międzynarodowa organizacja finansowa, przez wielu nazywana piramidą finansową. Jej prezesem jest Timur Turlov, od niedawna także prezes związku szachowego w Kazachstanie. Wspomnieć trzeba, że cyklu FIDE Women's Grand Prix znalazły się też zawody w Kazachstanie, co może pokazywać, że ta postać miała istotny wpływ na wybór kalendarza. Turlov formalnie odciął się od Rosji, przenosząc główny biznes do Kazachstanu, zdaniem ukraińskich służb kapitał którym zarządza wspiera bezpośrednio Federację Rosyjską i działa na niekorzyść integralności terytorialnej Ukrainy, dlatego Turlov dekretem prezydenta Wołodymira Zelenskiego został objęty sankcjami, w tym zamrożeniu jego kapitału w Ukrainie. Turlov uważa, że prezydent Zelenski nałożył na niego sankcje przez pomyłkę, do dzisiaj pomimo upływu pół roku Ukraińcy nie zdjęli go z listy sankcyjnej.

 

Szef FIDE to rosyjski polityk

Na czele międzynarodowej federacji szachowej FIDE od 2018 roku stoi Arkadij Dworkiewicz, przez lata związany z rosyjskim rządem, przez długie lata był doradcą Władymira Putina ds. grupy czołowych państw przemysłowych i kontaktów z przywódcami państw grupy G8, od 2012 roku był też wicepremierem Federacji Rosyjskiej.

 

Z Bydgoszczy do Nikozji.

Zdaniem duńskiego arcymistrza szachowego Petera Heine Nielsena, decyzja o przeniesieniu turnieju z Bydgoszczy do Nikozji miała zagwarantować prawo do gry w niekrępujących warunkach Rosjankom, w praktyce doprowadziło to do wyeliminowania Ukrainek, sióstr Muzychuk.

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu