Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSUMP bez koncepcji kolei dojazdowej/metropolitalnej, bo nie ma realnych inwestycji w planach ją budujących

SUMP bez koncepcji kolei dojazdowej/metropolitalnej, bo nie ma realnych inwestycji w planach ją budujących

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 24 maj 2023 00:26
Dworzec w Kcyni Dworzec w Kcyni

Dzisiaj (24 maja) Rada Miasta Bydgoszczy ma przyjąć SUMP, czyli plan mobilności dla Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego, wczoraj dyskusja o tym dokumencie odbyła się na komisji merytorycznej Rady Miasta, na której wiceprezydent Maria Wasiak przyznała, że nie zapisano kwestii związanych utworzeniem kolei metropolitalnej, bo w perspektywie do 2029 roku nie przewiduje się istotniejszych inwestycji kolejowych, które miałyby na to wpływ, natomiast na taką perspektywę ten dokument jest przewidziany.

 

- My nie możemy wymuszać w tym dokumencie inwestycji na innych, których nie realizujemy – tłumaczyła wiceprezydent Maria Wasiak, która przyznała, że stopień przygotowania inwestycji kolejowych, które w kontekście kolei dojazdowej się pojawiają – tj. głównie modernizacja ciągu Nakło – Kcynia oraz budowa linii kolejowej na lotnisko – nie jest aż tak duży, aby ująć go w tym dokumencie, który ma wskazywać przede wszystkim potoki podróżnych. Ostatnio informowaliśmy, że Krajowy Program Kolejowy zakłada do 2030 na modernizację ciągu Nakło – Kcynia (linia nr 281) niecałe 3 mln zł, być może za te pieniądze uda się zbudować jedną mijankę (choć mało prawdopodobne), ale już na pewno nie zwiększyć dopuszczalną prędkość powyżej 20 km/h. Sam SUMP jako dokument wskazuje, że obecne rozwiązania kolejowe na obszarze bydgoskiej aglomeracji są niewystarczające.

 


Czyli najbliższe lata w kwestii kolei dojazdowej niewiele się zmieni

Można zatem uznać, że SUMP w praktyce pokazuje, że inwestycje, o których dużo się mówiło, głównie po stronie Urzędu Marszałkowskiego, czyli skomunikowanie Kcyni z Bydgoszczą koleją oraz budowa linii kolejowej na lotnisko są uznane za mało prawdopodobne, dlatego w dokumencie prognozującym chociażby główne kierunki przemieszczania się mieszkańców, nie został ujęte.

 

Wasiak przyznała, że ratusz z dużą uwagą obserwuje też plany PKP dotyczą budowy nowych przystanków, szczególnie istotne byłoby ulokowanie przystanku na Wilczaku, bowiem miałoby to też wpływ na komunikację tramwajową. W tej materii po stronie PKP PLK na dzisiaj ma być z punktu widzenia ratusza też za mało konkretów.

 

Prezydent Wasiak zadeklarowała, że jak zmienią się uwarunkowania, to w przyszłości ten dokument może zostać poprawiony.

 

PiS przypomina o obietnicy

Przez kilka lat radni Prawa i Sprawiedliwości zgłaszali poprawki budżetowe, aby opracować studium wykonalności dla kolei dojazdowej, wcześniej nazywali to też koleją miejską. Prezydent negatywnie się do tego odnosił, w jednym roku padła jednak obietnica, że temat kolei będzie ujęty w ramach opracowania studium dla obszaru metropolitalnego. Z tego też powodu prace nad SUMP wywołały spore nadzieje w tym zakresie, co przypomniał na wtorkowej komisji radny Jarosław Wenderlich.

 

Czy to koniec tematu Kolei Metropolitalnej?

Dzisiaj najprawdopodobniej radni przyjmą SUMP w takiej formie, czyli bez większych nawiązań do kolei. Jeżeli nie dojdzie do znaczących przesunięć w Krajowym Programie Kolejowym, to przez najbliższe lata nie poprawi się też infrastruktura w Bydgoskim Obszarze Funkcjonalnym do wdrażania kolei dojazdowej, przez co w najbliższych latach w tym temacie wiele się nie ruszy. Warto jednak mimo wszystko popracować nad koncepcją całościową ze wszystkimi interesantami, aby w końcu jakaś koncepcja, najlepiej będąca przedmiotem consensusu powstała.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Święto Bożego Ciała jest mocno powiązane z uroczystością Świętej Trójcy oraz Świętem Najświętszego Serca Pana Jezusa

    Dzisiaj przypada Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusowej nazywane potocznie Bożym Ciałem, jest to ustawowo dzień wolny od pracy. W Polsce kojarzone jest ono przede wszystkim z procesjami jakie odbywają się ulicami parafii. Dla zrozumienia jego istoty przyjrzyjmy się homilii zmarłego niedawno papieża Benedykta XVI, wygłoszonej w 2008 roku.

  • Meteorolodzy przestrzegają przed ryzykiem suszy. IMGW zachęca do oszczędzania wody

    Korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, wlewanie zimnej wody w kubek, gdy czekamy na jej ogrzanie w kranie, pranie w pralce w programie eko, czy spłukiwanie ze spłuczki dopiero po drugim razie – to zalecenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w kwestii oszczędności wody. Meteorolodzy zachęcają także do gromadzenia wody opadowej i tworzenia indywidualnej retencji. Wciąż w Polsce daleko do zakazów jakie wprowadzono już w Hiszpanii i południowej Francji, ale kto wie czy wkrótce zmiany klimatyczne nie wymuszą tego w naszym kraju.

    Etykiety: susza

Wiadomości z regionu