Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCentrum badań psychologicznych to nowa infrastruktura badawcza w Bydgoszczy

Centrum badań psychologicznych to nowa infrastruktura badawcza w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 23 maj 2023 19:44

Psychologia i psychiatria zderza się obecnie z ogromnymi wyzwaniami, po części wynikającymi z naszego sposobu życia, od dekady Wydział Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zabiegał o powstanie Centrum Pomocy Psychologicznej – we wtorek 23 maja te starania się ziściły uroczystym przecięciem wstęgi.

 

Na Kapuściskach przy ulicy Leopolda Staffa zbudowano w ciekawej formie archeologicznej Centrum Pomocy Psychologicznej, które bezpośrednio sąsiaduje z Wydziałem Psychologii UKW.

 

- To wydarzenie ma trzy aspekty, z jednej strony aspekt personalny, ludzki, bo to jest miejsce, które ma służyć ludziom, po drugie jest to miejsce, w które ma służyć instytucji, niewątpliwie Wydziałowi Psychologii i Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego, no i po trzecie jest to wymiar społeczny – ma służyć wszelkim instytucjom społecznym, zakładom, przedsiębiorcom, które chciałyby skorzystać – mówił na otwarciu rektor UKW prof. Jacek Woźny.

 

Centrum Pomocy Psychologicznej to nie jest placówka służby zdrowia, ale nowoczesne centrum badawcze w dziedzinie psychologii. Ma pomagać z jednej strony w diagnozie, ale też w szukaniu metod leczenia schorzeń z jakimi borykają się społeczeństwa rozwinięte.

 

- Przecięcie wstęgi do budynku badawczo-rozwojowego Centrum Pomocy Psychologicznej UKW zwieńcza w sposób symboliczny prawie dziesięcioletnie starania – mówił dziekan Wydziału Psychologii prof. Janusz Trempała – Instytucja ta tworzy zupełnie nową jakościową bazę uprawiania nowoczesnej psychologii. Łącząc jej zadania podstawowe z praktyczną społeczną, wymaga ona większej współpracy środowiska akademickiego z otoczeniem społecznym.

 


 

Centrum Pomocy Psychologicznej zbudowane w dużej mierze dzięki dotacji z Unii Europejskiej to nowoczesne gabinety, które mają w sposób komfortowy pomagać w zbieraniu danych. Jeden z gabinetów to łóżko wraz z aparaturą, która pozwala monitorować parametry osoby śpiącej - Podłączamy osobie elektrody do głowy, podłączamy elektrody oczne w okolicach mięśni oczu, do mięśni podbródka, ponadto przyłączamy elektrody EKG, respirooddechówki – tłumaczy dr Tadeusz Pracki. Takie badanie trwa całą noc, w sąsiednim pomieszczeniu znajduje się wykwalifikowany specjalista, który prowadzi całonocny nadzór. Ma to pomóc w szukanie metod walki z problemem bezsenności, która jest coraz bardziej powszechna.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Święto Bożego Ciała jest mocno powiązane z uroczystością Świętej Trójcy oraz Świętem Najświętszego Serca Pana Jezusa

    Dzisiaj przypada Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusowej nazywane potocznie Bożym Ciałem, jest to ustawowo dzień wolny od pracy. W Polsce kojarzone jest ono przede wszystkim z procesjami jakie odbywają się ulicami parafii. Dla zrozumienia jego istoty przyjrzyjmy się homilii zmarłego niedawno papieża Benedykta XVI, wygłoszonej w 2008 roku.

  • Meteorolodzy przestrzegają przed ryzykiem suszy. IMGW zachęca do oszczędzania wody

    Korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, wlewanie zimnej wody w kubek, gdy czekamy na jej ogrzanie w kranie, pranie w pralce w programie eko, czy spłukiwanie ze spłuczki dopiero po drugim razie – to zalecenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w kwestii oszczędności wody. Meteorolodzy zachęcają także do gromadzenia wody opadowej i tworzenia indywidualnej retencji. Wciąż w Polsce daleko do zakazów jakie wprowadzono już w Hiszpanii i południowej Francji, ale kto wie czy wkrótce zmiany klimatyczne nie wymuszą tego w naszym kraju.

    Etykiety: susza

Wiadomości z regionu