Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrace związane z rewitalizacją Placu Kościeleckich już ruszyły

Prace związane z rewitalizacją Placu Kościeleckich już ruszyły

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 23 maj 2023 17:48

W ubiegłym tygodniu część centralna Placu Kościeleckich została ogrodzona, robotnicy rozpoczęli tej rozbiórkę chodnika, w tym tygodniu te prace się intensyfikują. Po około roku to miejsce powinno zmienić oblicze – będzie przede wszystkim bardziej funkcjonalnie i poprawi się znacząco estetyka.

Przygotowana do tej inwestycji nie były łatwe, choć gry dobry rok temu Bydgoszcz pozyskała rządowe dofinansowanie wydawać mogło się, że pójdzie wszystko sprawnie. Rządowa dotacja w kwocie około 5 mln zł okazała się zbyt mała w stosunku do realnych na rynku stawek (powyżej 14 mln zł), dlatego pierwszy przetarg w ubiegłym roku został unieważniony. Na otwarcie ofert w drugim przetargu czekaliśmy długie miesiące, ratusz liczył, że przeciągnięcie otwarcia ofert pozwoli unormować sytuacje na rynku budowlanym i oferty będą bardziej realistyczne do sfinansowania, ostatecznie wybrano ofertę bydgoskiej firmy Czill, która zaoferowała w ostaniej propozycji nieco ponad 9 mln zł.

 

 

Najważniejszym etapem będzie rewitalizacja terenów zielonych w centralnej części placu. W projekcie ujęliśmy wiele rozwiązań postulowanych przez mieszkańców oraz ekspertów. Wszystkie prace prowadzone będą z myślą o zachowaniu rosnących kasztanowców w jak najlepszej formie. Murki oporowe, które podniosły poziom placu zostaną obniżone, a spady obsadzone roślinami. Nawierzchnie alejek wyłożone zostaną materiałem mineralnym, dobrze przepuszczającym wodę. Przez środek placu wytyczona zostanie nowa centralna podkreślająca osiową kompozycję placu zgodną z historycznym wyglądem. Na skwerze zaprojektowano dodatkowe murki z siedziskami i przestrzenie integracyjne. Nasadzenia roślin również podkreślą osiowy układ placu. Uzupełniony zostanie istniejący charakterystyczny szpaler kasztanowców. Plac zyska też nowe też stylowe oświetlenie – informuje Urząd Miasta Bydgoszczy.

 

Wizualizacja nowej odsłony Placu Kościeleckich

 

Pierwsze prowadzone prace nie są zbytnio ingerujące w funkcjonowanie Placu Kościeleckich, który pełni też funkcję ważnej pętli autobusowej, jedyną uciążliwością jest zamknięty dostęp do centralnej części Placu.

 

W każdej chwili ma ruszyć także rewitalizacja Placu Wolności, prace rozpoczną się budowy podziemnego zbiornika retencyjnego, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja wybrały już firmę do tego zadania, ale trwa kontrola uprzednia Urzędu Zamówień Publicznych, wszyscy czekają na jej zakończenie.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu